Проблемите на България при изпълнението на нейните задължения към Европейския съюз (ЕС) се коренят в социален, културен, икономически и политически проблем от структурен характер. Тези недостатъци са известни на всички - и на България, и на европейските институции, и на страните-членки на общността. Въпреки това, спецификацията на българския казус никога не е била вземана под внимание. Това са част от изводите в представения днес доклад на Международния консулатитивен съвет за България.
За първи път ЕС трябва да се справя с такива значителни трудности относно интеграцията на една от своите страни-членки. В този смисъл, поуките, извлечени от българския казус, ще помогнат на институциите на ЕС и на страните-членки да посрещната предизвикателствата от ново разширяване, става ясно от представения днес документ.
Припомняме ви, че по идея на премиера през ноември миналата година беше създаден Консултативен борд от авторитетни и опитни европейски личности. За негов председател беше избран бившият френски министър-председател Доминик Дьо Вилпен.
В борда влизат още Жозеп Пике - бивш министър на външните работи на Испания, Антонио Виторино - бивш европейски комисар за правосъдие и вътрешни работи, Аунус Салми - бивш член на Европейската сметна палата, Пол Демаре - ректор на Европейския колеж в Брюж, и юридическият съветник Казимир Де Далмау.
Докладът, който се основава на много срещи с хора от сферата на културата, синдикатите, политическите партии и неправителствените организации, беше предаден днес от Дьо Вилпен на премиера Станишев.
Според документа Брюксел не винаги е успявал да измери точно приложението и жизнеността на някои реформи в България. От страната е искано да постигне в рамките на кратък период от време това, което често пъти е отнемало много повече време на старите страни-членки на Общността.
В сегашния момент на международна икономическа и финансова криза и "надвиснали" общи избори, България е изправена пред ключов момент в своя национален живот, при особено деликатни обстоятелства, в които бъдещето на страната е заложено на карта, е отбелязано в доклада.
Време е за важни решения, които ще обусловят бъдещето на страната. В това число влизат решения за икономически и социални реформи, необходими за извършване на модернизацията на страната, решения за за подобряване на подготовката и конкурентоспособността, както и за стимулиране и поощряване на българското общество и икономика.
„Консултативният съвет предлага след изборите да бъде сключено широко национално съгласие, с подкрепата на парламентарно представените политически сили. То трябва да касае следните области:
1.Образование и обучение , като се установят всички действия, необходими за подобряване качеството на образованието и обучението.
2. Конкурентоспособност и иновации, която цели съвкупност от реформи, необходими за завършване на модернизацията на страната.
3. Пакт за нулева толерантност към корупцията , който ангажира държавните институции да насърчават и извършват конкретни действия за превенция и борба с корупцията.
4. Европейска политика, която включва подходящо ръководство, цели и действия за укрепването и консолидирането на пълното политическо участие на България в ЕС".
Това обясни по време на днешното събитие Дьо Вилпен. Той добави, че реформите в манталитета на страната трябва да станат факт за около 5-10 години, а не за 50, както е в останалите страни.
България трябва да запази валутния си борд. Това заяви от своя страна Жозеп Пике. Освен това той препоръча България да завърши приватизацията, да диферсифицира енергийните си източници и да увеличи производителността на труда си.
„Решението за присъединяването на България към ЕС е правилно". Това отчете по време на днешното събитие премиерът Станишев. Той добави, че за две години и половина членство страната е показала политическа воля за провеждане на реформи във всички сектори.
"Трябва да се научим да бъдем единни като нация. Освен това трябва да се отучим да използваме един или друг случай за свои политически цели, което се прави систематично", заяви още премиерът.
Той обясни още, че в Европа има много случаи освен българския. По думите му тези случаи са свързани със сериозни нарушения на правилата в еврозоната, което далеч не е добър атестат.
В заключение премиерът акцентира, че срещу България има много по-малко заведени съдебни процедури в сравнение с останалите страни от ЕС. Станишев добави, че българското общество трябва да излезе от преприсъединителния синдром и да се научи да отстранява проблемите, когато и където ги види.