Българинът все още се притеснява да взима кредити. Това е една голяма тежест за него и неговото семейство. Изводът беше направен от Таня Тошева от GfK България - компания, работеща в областта на маркетонговите проучвания. Днес се проведе четвъртата конференция за маркетингови изследвания в областта на финансовия пазар на компанията.
77% от хората не обичат да дължат пари, докато 11 на сто живеят на кредит, сочи изследване сред клиентите на дружеството. Тези средства отиват за задоволяване на всекидневните нужди и покупка на лични неща. Други 41 на сто биха взели кредит, само когато имат нужда. Алтернативите? Над 60% биха предпочели да вземат пари назаем от приятели или роднини, вместо от банка.
За голяма част от населението моментът за спестяване все още не е дошъл. Това беше отчетено още по време на събитието. По този повод Тошева представи данни, според които 9% от хората затъват все повече и повече в необслужвани задължения към банките.
Едва 3% от хората биха сменили банката си в следващите 6 месеца. Голямата част от останалите обаче не биха предприели смяна по няколко причини - заплатата им се превежда там, банката обслужва кредитите им или имат спестявания в нея.
Що се отнася до банковите продукти, най-използвани остават дебитните карти. Най-честата им употреба е за теглене на пари от банкомат, в по-малка степен за плащане на стоки и услуги на мястото на покупката и рядко - за плащане на сметки, електронни покупки, резервации и други.
GfK България отчита ръст на използваните дистанционни канали за банкиране - онлайн и телефонно банкиране.
Клоновете на банките няма да изчезнат, а ще се превърнат по-скоро в място за получаване на информация, беше отчетено още днес.