Българите в Испания не искат да се прибират

19.07.2011 | 14:00
по статията работи:
Почти 3% от българчетата в Испания не говорят български език, а 15% са със слаби познания по родния си език, показва проучване на БАН
Българите в Испания не искат да се прибират

Близо 2/3 от българските емигранти в Испания не биха стимулирали децата си да се завърнат в България. Това сочат данните от изследване на Института за икономически изследвания /ИИИ/ на БАН за миграционния модел в Испания, които бяха обявени
днес на пресконференция в БТА.

Проучването, финансирано от Фонд "Научни изследвания", е осъществено в периода май-юни и обхваща 506 наши сънародници, живеещи в 24 населени места в Испания, обяви доцент Веселин Минчев, заместник-директор на ИИИ. Майките в по-голяма степен не искат децата им да се върнат у нас, което е симптом, че нещо в държавата ни не е наред, коментира той.

Над 66% от българите, които живеят в Испания, харчат почти целия си доход по време на престоя в чужбина. Основно те са заети в 3 сектора - хотелиерство и ресторантьорство, строителство, транспорт, и печелят средно по около 900 евро на месец.

Получените резултати сочат, че 54.7 на сто от българите работят в компании на испански собственик, а 21.8% - при сънародници. 12.2 на сто са заетите като помощници в чуждо домакинство, а 7.9% - в земеделието.

Най-много от сънародниците ни - 15.9%, работят в хотели и ресторанти, 14.5 на сто - като домашни помощници, 11.1 - в строителството и 9.4 - във фирми за транспорт, складиране и съобщения. Като сектори, те се припокриват и с трудовата им заетост в България, коментираха икономистите на БАН. Според тях образователният статус на сънародниците ни в Испания също не е за подценяване - преобладават завършилите средно професионално или средно общо образование, но 14.9% са бакалаври, а 8 на сто - магистри.

Почти 3% от българчетата в Испания не говорят български език, а 15% са със слаби
познания по родния си език. Близо една трета от родителите признават, че говорят на децата си на български, но те им отговарят на испански, информира БТА.

Като основна причина за заминаването си в Испания сънародниците ни посочват желанието да живеят при по-висок жизнен стандарт и да получават по-високо заплащане. Само 12,5% изтъкват, че са заминали, за да подпомагат семейството си или други близки, останали в България. Българите в Испания са особена категория емигранти - някои заминават в зряла възраст, гледат по-дългосрочно на преселването си в чужбина и се интересуват основно от начина на живот, обясни доц. Минчев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...