Българите искат да използват карти, за да плащат данъци

17.11.2009 | 17:41
по статията работи:
Половината от активните картодържатели в България пазаруват храна и дрехи с карта
Българите искат да използват карти, за да плащат данъци

Българските картодържатели са все по-активни потребители на безналични плащания - те заявявават, че притежават повече карти и че ги използват по-често, отколкото преди няколко години, и правят положителни асоциации за разплащателните карти. Това сочат обявените днес резултати от MasterIndex България - подробно проучване, проведено през 2009 година за първи път сред картодържатели от България. Те бяха оповестени от MasterCard Europe - организацията, която отговаря за управлението на бизнеса на MasterCard Worldwide в Европа.

Повечето покупки с дебитни карти са за пазаруване на храна и дрехи (50%), както и за плащане на сметки за домакинството (38%). Картодържателите, които използват дебитни карти за теглене на пари в брой, са около 20%. За сравнение, над 2/5 от картодържателите използват кредитните си карти за закупуване на храна и дрехи, а 25% плащат с кредитна карта сметките на домакинството.

Запитани къде още биха искали да имат възможност да плащат с карта, 35% от картодържателите в България посочват държавните и общинските институции за плащане на данъци. Други места, на които картодържателите посочват, че са необходими повече POS терминали, са още кафенета и ресторанти (17%) и бензиностанции (16%). Около 15% от картодържателите биха искали да плащат с карта и на откритите пазари, докато 7% отиват още по-далеч, като подчертават необходимостта от възможности за плащане чрез POS терминал и в такситата.

42% от анкетираните картодържатели използват разплащателна карта няколко пъти месечно. Един от десет от активните картодържатели ползва своята карта за плащане дори на малки суми - под 20 лева, докато 30% от картодържателите биха предпочели да плащат с карта суми над 20 лева. Средната сума, която активните картодържатели плащат с карта, е 131 лева, докато средната сума за една покупка с кредитна карта е 243 лева.

31% от участвалите в проучването картодържатели в България използват картите си най-често за закупуване на храна и в магазини за дрехи, 26% за плащане на сметки за домакинството, 7% в бензиностанции, 6% за пазаруване по интернет, а 3% - докато пътуват в чужбина. Процентът на картодържатели, които все още използват картите си предимно за теглене на пари в брой, е 17%.

Анкетираните картодържатели в България също така имат положителни асоциации за разплащателните карти. Около 22% от тях свързват картите с удобство - по-лесен, по-ефективен и по-опростен начин на плащане, 13% ги асоциират с пари, а 12% - с плащане по принцип. Други интересни асоциации, свързвани с картите, са шопинг изблици и заплатата в края на месеца. Само 1% от картодържателите асоциират разплащателните карти с теглене на пари в брой, а други 2% се сещат за банкомат.

Мануел Алексе, Асоцииран Вицепрезидент "Развиващи се пазари", MasterCard Europe, коментира: "MasterIndex България показва големия потенциал на пазара на разплащателни карти тук. Българските картодържатели все повече се научават как да получат максимални ползи от безналичните плащания. MasterIndex дава най-детайлната картина до момента за употребата на карти в България и ще ни помогне да работим с нашите партньори - банките в страната за разработването на продукти, които най-точно подхождат на специфичните нужди на картодържателите в България."

"Отношението на картодържателите се променя и те все повече гледат на картите като алтернатива на парите в брой и ги използват за своите ежедневни покупки. Често казвам, че нашият ключов конкурент са парите в брой и в страна, в която само 1% от картодържателите асоциират разплащателните карти с теглене на пари в брой, виждам голям потенциал за бъдещо развитие на индустрията на разплащателни карти," подчерта Мануел Алексе.

Почти половината от картодържателите в България притежават дебитна карта. 29% от тях имат както дебитна, така и кредитна карта. Докато ключовата причина за избор на определена карта е работодателят (53% от всички респонденти), основната мотивация за придобиване на разплащателна карта са по-лесните транзакции, предоставяни от картите (49%).

Когато става дума за честотата на използване, 42% ползват своята карта няколко пъти месечно, а 15% - няколко пъти седмично. Картовите плащания са предпочитаният метод за плащане на суми над 20 лева за 30% от активните картодържатели, докато други 6% от картодържателите избират дали да платят с карта според ситуацията. 4% от картодържателите заявяват, че плащат с карта почти всеки ден.

Близо половината от картодържателите в България (47%) са започнали да ползват разплащателни карти преди повече от 5 години, 27% - преди 3 до 5 години, а 18% - преди 2-3 години. Най-нисък процент (8%) използват карти само от година. В допълнение, повече от половината картодържатели не са променили навиците си по отношение на употребата на разплащателни карти през последните 5 години. 42% ползват карта по-често от преди, а само 7% - по-рядко.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 18.04   1506 г. – Започва строителство на базиликата Свети Петър в съвременния и вид. 1599 г. – Испанският крал Филип III Испански се жени за австрийска ерцхерцогиня...