Като цяло европейците са доволни от качеството си на живот, а притесненията им са свързани с икономиката, публичния сектор и социалната политика на техните правителства. Това показва проучването на социалния климат в ЕС, изготвено от Евробарометър. Данните доста се различават за отделните държави - гражданите на Скандинавските държави и Холандия например като цяло изпитват по-голямо удовлетворение от личното си положение.
Датчаните са най-доволни от живота си. Те слагат оценка на личното си състояние 8 (по скала от -10 до 10), докато средното ниво за ЕС е 3,2. Най-ниско е удовлетворението от живота в България - поставяме си оценка -1,9. Недоволни от живота си и личното си състояние са и унгарците, гърците и румънците.
Що се отнася до публичните услуги европейците поставят доста по-слаба оценка (-1,2 по същата скала). Във всички държави от общността, с изключение на Люксембург и Естония, гражданите смятат, че качеството на услугите се е влошило през последните пет години. Освен жителите на Люксембург, очакванията на всички други европейци са публичните услуги да продължават да се влошават.
Запитани за специфични социални услуги, повечето европейци изказват задоволство от здравеопазването. Това обаче не се отнася за българите, които са най-недоволни от тази услуга. Гражданите на Гърция и Румъния също не смятат, че получават добро здравеопазване и така на Балканите оценката за качеството на тази услуга е -3 или дори по-ниска. На обратния полюс се нарежда системата на здравеопазването в Люксембург, Белгия и Холандия, на която е поставена оценка +5, а средното за ЕС е +1,3.