Ограниченията по време на коронавирусната пандемия направиха така, че за туристи бяха отворени само смятаните за луксозни дестинации и по тях тръгнаха и хора, в чиито планове дотогава те не бяха влизали. Тази инерция от първите месеци на 2021 г. се пренася и през 2023 г., сочат данните на туроператорите.
В същото време, макар и възвърнали се на дневен ред, автобусните екскурзии все още не са най-популярното нещо заради факта, че вирусът е все още тук и хората предпочитат по-малко да са затворени в едно помещение с други, избирайки самолетни пътешествия.
Отпадането на ограниченията отново прави възможно планирането за повече месеци напред, което вече е понапълнило доста чартъри до далечни дестинации.
Колкото по-далече, толкова по-добре
Възходът на наричаните екзотични дестинации бе в разгара на пандемията. Сега вече има чартъри за Мавриций, Занзибар, Карибите, Виетнам и Тайланд, а преди COVID-19 това бе абсолютно немислимо, коментира пред "Дневник" Петър Стоянов, мениджър на туроператора "Луксутур". "Преди пращахме групички по двайсетина човека и пак бяха скъпи и не толкова популярни тези дестинации, а по-скоро за хора, които обикалят и имат възможности."
COVID-19 ги отприщи и в момента те са в жесток подем.
Казва, че в момента основно се търсят такива пътувания, към които може да се добавят Тунис и Египет, припознавани от някои туристи като такива, като същевременно те са доста по-евтини. Според него интересът към такива далечни пътувания през идните зимни месеци е много по-голям, отколкото към пътешествия в Европа. Допълва, че това се случва, при положение че вече няма ограничения и целият свят е отворен за туризъм.
За "отприщването" на тези дестинации принос имат и цените, които в разгара на пандемията от нива по 2-3 хил. евро на човек падат с 60-70%. Това ги направи възможни и за хора, които преди това не са можели да си ги позволят. С идването на високата инфлацията потребителите също не гледат на тях като толкова недостъпни.
"Реално средната цена за едно такова пътуване е 2-3 хил. лв. С тази сума може да се купи лятна почивка в хубав хотел в Турция или Гърция и също да се отиде на Малдивите или Занзибар. Разликата не е толкова колосална колкото беше преди COVID-19", отбелязва Стоянов.
Той наблюдава и възстановяване на поведението отпреди пандемията - хоризонтът на резервациите е вече 3-4 месеца. Резервациите за Нова година са били направени до края на октомври. Това е и причината групите за януари и февруари да са запълнени: "Продаваме от март нататък."
Живей днес, не отлагай
Повишаващите се разходи от всякакво естество ще бъдат следващо предизвикателство пред туризма и далечните дестинации отново ще станат по-трудно достъпни, прогнозира Стоянов. Според него в момента е началото на този процес, съпътстван от инерцията на изравняването на цените между видовете пътешествия. Смята, че в края на пролетта догодина вече ще се видят и промените.
Лошите спомени от пандемията и настоящата инфлация мотивират все повече пътешественици да действат на принципа "Живей днес, не отлагай", показват наблюденията на туроператора. Свидна Динева, управител на "Лоял травел", също отчита, че има тенденция да се харчат свободните пари за удоволствие, като така действат и хората, които преди не са се престрашавали да тръгнат на по-дълги пътешествия по една или друга причина. Сега те са решени "да видят света". Понякога това е за сметка на броя пътувания през годината, но с избор на една по-далечна цел.
Ако преди няколко години периодът януари - март се смяташе за "нисък сезон", в който се усещаше умората от празниците, сега с налагането на топлите дестинации това не е така, коментира и Павлина Илиева, управител на "Аполо".
Колкото по-далеч, толкова по-добре. Все повече туристи избират далечни дестинации и круизи.
Казва, че все повече туристи предпочитат да преживеят зимата някъде на топло, което обяснява и предложенията на фирмите за пътувания до Малдивите, Тайланд, Шри Ланка, Мавриций и Пунта Кана. Това са все дестинации, за които има директни полети за организирани туристи, казва и тя.
Посочва, че другият популярен избор за българите и през следващите месеци ще бъдат СПА почивките, като след празниците повечето хотели предлагат промоционални цени, но това са тези извън ски курортите, където периодът януари - март вече е пиков заради изместването на зимата.
Дългите уикенди като мода
Т.нар. дълги уикенди, в които с минимум отпуск се организира няколкодневна ваканция, отново се превръщат в мода, посочват туроператорите. Това не е точно ваканция, в която да се отпуснеш за дълъг период, но е възможност за посещение на културни забележителности и за кулинарен туризъм. Търси се всичко, което е свързано с културен туризъм, избират се дестинации, които предполагат обиколни еднодневни или двудневни пътувания с нощувка на едно място, отбелязва и Свидна Динева. С уточнението, че автобусните екскурзии не се ценят особено в момента.
Според Павлина Илиева се завръща и интересът към организираните пътувания от професионални туроператори - "те дават сигурност след двете пандемични години, в които несигурността на полети, правила и условия за преминаване на границите, локдауни и пр. беше определяща".
Отчита, за разлика от други колеги, че все още си казва думата наследството от пандемията за решения за пътуване в последната минута, което налага туроператорите да са много гъвкави. Допълва, че отпадането на наредбата, задължаваща да се планират отпуските още в началото на годината, също си казва думата. Българинът винаги е бил пресметлив, когато става дума за почивка. Но пък и е най-приятният клиент - той задължително почива през лятото на море и кара ски през зимата. Разбира се, има и вариации: вместо ски - спа, вместо ски или спа - екзотика. Правилото обаче е почивка през лятото и друга - през зимата. Особено за средната класа.
Лятото ще е горещо
Българите по традиция не са от планиращите лятна ваканция година по-рано за разлика от други нации. В същото време възможността през зимата да се купи лятна ваканция с голяма отстъпка донякъде променя тези навици.
Отминалото лято в разгара на инфлацията завари хотелиерите неподготвени, тъй като те не можеха да калкулират тези много по-високи разходи в цените на ваканциите, които бяха продали много по-рано. За идващото лято обаче идва моментът повишението да бъде наваксано.
Добрата новина е, че интересът на хората се връща по-отрано да правят резервации, казва Свидна Динева. Посочва, че в момента върви първият етап на най-ранните записвания за почивките идното лято в Италия, Испания, Турция, Гърция и най-големите отстъпки са валидни до 31 декември. Контрагентите на българските туроператори не посочват размера на отстъпката, която дават, но това, което се вижда в момента, е повишение на цените спрямо изминалото лято с 20-30%. Когато офертите излязат извън фазата на отстъпка за ранно записване, тогава се очаква цените да се повишат още.
Така четиризвезден добър хотел в Халкидики, който през лятото на 2022 г. за седмица е излизал около 1600 лв. на база закуска и вечеря, то с отстъпката догодина е 2200 лв,. дава пример Динева.
Изключение от тези повишени цени засега правят Испания и Италия, като туроператорите нямат ясно обяснение за това. Търсенето определя и предлагането, но няма как поскъпналите ток, горива и храни да не бъдат калкулирани в пакетите, посочва тя.