Българите работят малко, но им плащат още по-малко

01.05.2014 | 12:42
по статията работи: Георги Георгиев
Хронично недоплатени сме, смятат експерти
Българите работят малко, но им плащат още по-малко

„Производителността на труда от години надвишава заплатата. Българинът може да работи два пъти по-малко от европееца, но получава 10 пъти по-малко”. Това каза в студиото на bTV президентът на КНСБ Пламен Димитров,

Според синдикалиста в много сектори на икономиката има възможност за увеличение на заплатите - фармация, преработваща промишленост, мебелна промишленост и др. Българите работят малко, но им плащат още по-малко. Заедно икономистът проф. Чавдар Николов, Димитров застана зад мнението, че трудещите се българи са хронично недоплатени.

„Почти в цялата индустрия има основа за увеличение на заплатите, но не в сферата на услугите, в туризма има основа. Част от работодателите са склонни на такава стъпка - в машиностроенето имало поле за 5-7% ръст на възнагражденията”, коментира Пламен Димитров.

Чавдар Николов обаче предупреди, че повишаването на заплатите неминуемо ще доведе и до увеличение на цените, които ще достигнат 70-80% от европейските стойности.

„Аз обяснявам, че първо трябва ценовото равнище да стане приемливо, за да не рискуваме ударна инфлация. При 70-80% ще можем да въведем еврото, защото валутният борд вече буксува”, допълни икономистът и даде пример с Австрия, която е овладяла скока в цените след въвеждането на еврото благодарение на строга държавна намеса.

Според Чавдар Николов в България има огромна експлоатация на работната ръка. „Парите отиват в една прослойка, която дори не си прави труда да повиши конкурентоспособността на нацията – поне износът да се увеличи заради ниските заплати”, обясни икономистът. Пламен Димитров даде пример с лекарствения сектор, където според цитираните от него данни производството се е увеличило с 33%, а заплатите – само със 7%.

 „За да си вземеш парите, трябва да си ги поискаш – със социални борби”, допълни икономистът и се върна към историческите примери за социалните движения на работниците. Пламен Димитров припомни работническата стачка в Чикаго от 1886 г., благодарение на която е въведен 8-часовият работен ден и е извоювано правото на колективно договаряне на надниците.

„Работникът не бива да го е страх да договаря заедно с колегите си с работодателя”, посочи Пламен Димитров.

„Хората нямат основни права и трябва да се връщаме към извоюването им”, завърши синдикалистът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...