Българите са най-неудовлетворени от жилищата си

24.11.2015 | 16:04
по статията работи: Десислава Маданска
Основният проблем е липсата на достатъчно лично пространство в домовете
Българите са най-неудовлетворени от жилищата си
Снимка: Thinkstock/Guliver

България се нарежда на последно място по удовлетвореност от условията на жилищата. Най-доволни са финландците, става ясно от изследване на Евростат, проведено сред лицата на възраст над 16 години. Така по скала от 0 до 10, където 0 е „въобще не съм доволен“, а 10 е „напълно удовлетворен“, българите класират условията си в домовете с 6 от 10 възможни точки.

В класацията непосредствено над нас се нареждат Гърция и Латвия с оценка 6,6 от 10.

Най-доволни от условията, в които живеят са финландците, които се класират с 8,4 от 10, следвани от Дания – 8,3 от, Австрия, Швеция и Холандия.

От данните става ясно, че основният проблем, който се изтъква масово е липсата на достатъчно място в домовете. Според методологията на Евростат едно жилище е прекалено малко в зависимост от това дали всеки от обитателите му над 18 г. или съответно двойка разполага със собствена стая. 

Над 17 на сто анкетираните европейци посочват, че живеят в пренаселени жилища. Този проблем е най-сериозен в Румъния, където всеки втори румънец не разполага с достатъчно лично пространство в дома си. Другите страни, които също се оплакват от претъпкани жилища са Унгария, Полша и България. У нас 43.3% от българите не разполагат с достатъчно лично пространство в дома си.

Над половината от населението в ЕС посочва, че живее в къщи, като това най-често се среща във Великобритания и Хърватия, а най-малко – в Испания и в Латвия.

Апартаменти обитават около 40% от запитаните. Мнозинството от европейците живеят в собствени жилища или със собственици на жилища, а 29,9% са под наем.

В България 56% от хората живеят в къщи, 43,7% - в апартаменти. Останалите 0,4 на сто от анкетираните са избрали друг тип настаняване. 
Данните на Евростат показват, че през миналата година най-скъпо е струвало да имаш къща в Гърция. За да си го позволят, гърците си отделяли над 40% от дохода си.

На второ място се нарежда Германия, като за 15,9 на сто плащането за дом излиза твърде скъпо. В класацията се нареждат още Дания, Холандия и Румъния.

Най-евтино е жилището в Малта и Кипър, където ипотеката излиза твърде висока за съответно 1,6% и 4% от населението. Следват Франция и Финландия. В България 12,9% от анкетираните заявяват, че плащат повече от 40% от дохода си за дома си. 

Най-много собствени жилища имат румънците, където 96,1% от запитаните разполагат със свой дом, за който не се налага да плащат. Следват Словакия, Литва, Хърватия и Унгария. В България собствено жилище имат 84,3 на сто, а под наем – 15,7%.

 

Оцени статията:
4.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...