През 2017 г. българите са похарчили 1.07 млрд. евро за цигари, което прави малко повече от 2.1 млрд. лева. Това показват данните на европейската статистическа агенция Евростат, като се подчертава, че става въпрос само за тютюневи изделия и по този начин електронните цигари и новата технология за тютюнопушене чрез нагряване не са включени в проучването. За сравнение бюджетът на здравната каса за 2019 г. е 4.3 млрд. лв.
Спрямо 2016 г. се отчита леко покачване на разходите за цигари с около 40 млн. евро. През 2015 г. българите са похарчили 990 млн. евро за тютюневи изделия. През 2007 г. - десет години преди последното изследване на Евростат, харчовете за цигари са 875 млн. евро. През почти всички тези години обаче акцизът върху цигарите растеше, а с това и крайната им цена. Това доведе и до ръст в потреблението на контрабандни цигари.
В изследването на Евростат не попадат контрабандните цигари. В края на миналата година анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ) показа, че цените на цигарите в България са далеч по-ниски от средните в ЕС, но купуването им е много по-недостъпно за жителите на страната. Затова и всяко покачване на цената води до намаляване на потреблението и търсене на по-евтини (контрабандни) алтернативи.
По-ранен анализ на ИПИ пък показа, че незаконната търговия на цигари в България е донесла приходи на криминалния свят между 2.5 до 3.5 млрд. лв. за периода 2007-2016 г. Макар към момента нивата на незаконната търговия на цигари да са относително ниски – в рамките на 5-6% от пазара, криминалните приходи от тази дейност се оценяват на 100-140 млн. лв. за 2017 г.
В средата на септември миналата година премиерът Бойко Борисов пък каза, че е отчетено най-ниското ниво на контрабанда на цигари от 2007 г. насам. Той се позова на проучване за второто тримесечие на 2018 г., направено от инициатива "Срещу незаконната търговия" на основа събиране и анализ на "празни кутии от цигари".
Най-много пари за тютюневи изделия са отделили в Германия – 28 млрд. евро (с доста по-голямо население и по-високи цени на цигарите - бел. ред.), а най-малко в Естония – 300 млн. евро. Общо похарчените средства за цигари от жителите на Европейския съюз за 2017 г. възлизат на 152 млрд. евро.
От общите разходи на едно българско домакинство 3.2% са за цигари. По този показател страната се нарежда на пето място в Европейския съюз при среден показател за ЕС от 1.8 на сто от разходите на семейния бюджет.
Пред България се нареждат Люксембург, Чехия, Унгария и Кипър. Там съответно едно домакинство заделя от бюджета си 5.6%, 4.3%, 3.6% и 3.3% за тютюневи изделия. В същото време заради разликата в доходите в отделните страни и в цените на цигарите този процент сам по себе си не е показателен.
Най-малко от бюджета си за цигари през 2017 г. са отделили домакинствата във Финландия и Швеция с 1.3 и 1.4 на сто.