Българите са с един от най-ниския среден разполагаем доход за месец в световен мащаб. У нас показателят се класира между 400 и 700 долара месечно, показва проучване, публикувано на сайта международната компания Movehub. Резултатите са получени от изчисления на департамента на Министерство на труда на САЩ в Ню Джърси.
Междувременно в края на януари стана ясно, че през 2014 г. стойността на издръжката на живот у нас е достигнала до 561,88 лв. на човек от 4-членно домакинство (2 възрастни с 2 деца). За да покрива задължителните си разходи за образование, здравеопазване и жилище и да се храни съобразно необходимите норми, месечните доходите на това домакинство трябва са около 2247 лв. В сравнение с предходните изследвания темпът на нарастване на издръжката на живота е с 0.1% на тримесечна база, а на годишна се отчита намаление от 0.6%.
В рамките на Европейския съюз (ЕС) размерът на средния разполагаем доход у нас е съизмерим единствено с тези в Румъния и Унгария, които попадат в същия диапазон. Извън съюза със същия размер средства на месец разполагат и съседите ни от Сърбия, Албания, Босна и Херцеговина, както и гражданите на Беларус и Русия.
Първенци по този показател не само на Стария континент, но и в световен мащаб, са в Швейцария със среден разполагаем доход от 6301 долара. Заедно с тях с размер от над 3500 долара на месец са гражданите на Норвегия. От друга страна в дъното на класацията в Европа се нареждат Украйна, Молдова и Македония с разполагаем доход под 400 долара месечно.
В цял свят след Швейцария най-висок доход имат австралийците (средно с 3780 долара), датчаните (средно с 3269 долара), американците (средно с 3258 долара) и ирландците (средно с 2991 долара). От друга страна с под 400 долара на месец разполагат голяма част от африканците (Алжир, Сенегал, Гана, Конго, Уганда, Етиопия, Сомалия), както и азиатците (Сирия, Узбекистан, Туркменистан, Афганистан, Непал и други). Най-нисък доход имат египтяните със средно по 264 долара на месец.