Държавата ще може да бъде съдена от физически и юридически лица в български съдилища за нарушени права, гарантирани от Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи.
Правителството предлага тази възможност да бъде регламентирана с допълнения в Закона за отговорността на държавата и общините. По този начин се преодолява досегашният подход, довел до множество осъдителни решения на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) срещу България заради липса на вътрешноправно средство за защита при дела за нарушение на човешките права.
Държавата ще носи вече съдебна отговорност и за вреди, причинени на граждани и юридически лица, от нарушение на правото на справедлив съдебен процес в разумен срок. Тя ще може да се търси, когато орган на досъдебното производство, прокуратурата или съдът по граждански, наказателни или административни дела не е извършил в установените срокове процесуално действие или ако извършването му е довело до неоправдано забавяне на производството. За улеснение на гражданите е предвидено те да бъдат предявявани пред съда, в района на който е постоянният адрес или седалището на ищеца. По този начин ще се преодолее забавянето на делата и ще се избегне концентрацията им пред определени съдилища, обясняват от пресцентъра на МС.
С преходните и заключителните разпоредби се определя шестмесечен срок, в който гражданите, на които е нарушено правото на съдебен процес в разумен срок, могат да подадат искове за обезщетения по
реда на новия закон.
Предлаганите промени не отменят правото на жалбоподателите да сигнализират ЕСПЧ за констатирани нередности.
Законопроектът е изготвен от работна група, създадена със заповед на министъра на правосъдието, след анализ на постановените от ЕСПЧ осъдителни решения по дела срещу България. В него са отразени предложения на неправителствени организации, практиката на ЕСПЧ и препоръки на Комитета на министрите към Съвета на Европа.