България в дъното на класация за задържане на талантите си

20.11.2019 | 13:55
по статията работи: econ.bg
България се оказа в дъното на класация, която оценява уменията на държавите да създават, развиват, привличат и задържат таланти. Докладът е изготвен от Института за развитие на управлението в Лозана
България в дъното на класация за задържане на талантите си
Снимка: под лиценза на creative commons

България се оказа в дъното на класация, която оценява уменията на държавите да създават, развиват, привличат и задържат таланти. Докладът е изготвен от Института за развитие на управлението (IMD) в Лозана, едно от най-елитните учебни заведения за бизнес администрация в света. Световната класация за таланти разглежда уменията на държавите в три групи фактори – инвестиции и развитие, привлекателност за страната и подготвеност на кадрите. В тези групи има общо 32 критерия.

Тази година страната е подобрила резултата си спрямо миналата година, като се е изкачила до 52-ро място от общо 63 държави, но подробните данни показват, че това се дължи основно на единствените добри показатели – ниските разходи за живот и относителният ръст на работещите.

Най-добри са резултатите на България в първата категория фактори – инвестиции и развитие, където страната е наредена на 46 място. В Европа с по-лош резултат са Словакия и Румъния (съответно 47-а и 54-та). Като силни страни са посочени делът на жените в работната сила (46.4% или 25-о място) и правителствените разходи за образование на ученик в гимназиалния етап на образованието. Като по-добър спрямо други държави показател е и съотношението между учители и ученици в гимназиалния етап на образованието (12.64 или 36-о място). Но резултатите от оценката на PISA за уменията на 15-годишните българи поставят страната на 42-а позиция. По останалите 6 показателя в категорията, България остава на задни позиции. Това са съотношение на ученици към преподаватели в началното образование (46), бюджет за образование като дял от БВП (48), общите публични разходи, които се падат на ученик (50), прилагане на професионално обучение на стажанти (53), обучение на служители (55) и здравна инфраструктура (58).

Във втората категория – привлекателност, „степента, в която дадена страна ползва талантите в чужбина“ България не е подобрила резултата си спрямо миналата година и остава на 58-мо място. Рязко се отличава като преимущество цената на живота в страната. Тук България е четвърта: индексът на цените на стоки и услуги (вкл. жилищата) е 62.10 (за отправна точка се използва Ню Йорк с резултат 100). По-евтино е само в Казахстан, Южна Африка и Румъния, а Украйна, Колумбия и Турция се нареждат непосредствено след Родината. По останалите критерии, сред които привличане и задържане на таланти, възнаграждение на управленския персонал, мотивация на работещите, правосъдна система, работеща безпристрастно за всички, България е в дъното на класацията.

Не са по-добри резултатите и в третата категория – „подготвеност“ или „наличието на умения и компетенции у талантите“, където страната е на 55-о място. И в тази категория има един изключително висок резултат – темпото на растеж на работната сила (2.86%), който поставя страната на трето място. Само Саудитска Арабия и Люксембург изпреварват България. Но по-всички останали критерии резултатите са по-скоро слаби. Най-добра (37-а) е позицията при дела на чуждите студенти във висшето образование (1.71 на 1000 души, но не се измерва дали и колко остават да работят в България или просто използват по-достъпните университетски такси), следват езиковите умения като отговарящи на нуждите на компаниите (39-а). Адекватността на университетското образование към конкурентността на съвременната икономика (59) и образованието по мениджмънт (63, най-слабият резултат сред всички изследвани страни) са посочени като най-незадоволителните фактори.

Освен повечето страни от ЕС преди България са и Саудитска Арабия, Казахстан, Индонезия, Филипините, Украйна и Йордания. За сравнение с останалите държави от Източна Европа, начело на калсацията са Естония, следвана от Литва и Словения.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...