На фона на спада на преките чужди инвестиции у нас, надежди за тяхното увеличаване идват от Китай. В Пловдив следващата седмица (28 май) ще се проведе българо-китайски форум за инвестиции и туризъм Discover and Invest in Bulgaria, който има за цел да привлече китайските инвестиции в България.
Китай има много постижения в областта на технологии и развитието на българо-китайските отношения може само да помогне на България. Това заяви днес рекламният експерт Максим Бехар във връзка със събитието.
"В Китай много хора познават България, но предимно старото поколение“, заяви икономическият и търговски директор на посолството на Китай у нас Юан Кехуа от делегацията на китайските инвеститори.
По думите му двете държави са в много добри политически, както търговско-икономически отношения.
Юан Кехуа обясни още, че Китай от от 30 години се определя като пазарна икономика. Страната е отворена и установява контракт към големи световни компании. По думите му 2012 г. е била особено силна за търговския обмен на втората след САЩ икономика в света, като той се оценява на 67 млрд. долара.
Китайските инвестиции към България се увеличават, а двете правителства работят усилено заедно, каза Кехуа. Давайки пример за това, той припомни за проведения миналата година българо-китайски форум в Шанхай, организиран в българското правителство.
„Форумът е плод на обединените усилия на Китай и България", заяви и Иван Тодоров, председател на Българския център на развитие, инвестиции и туризъм в Китай.
По думите му обаче досега инвестициите в България не са били достатъчно големи и е имало само епизодични делегации от двете страни. В тази връзка по-голяма роля може да изиграе българо-китайския форум в Пловдив.
Тодоров заяви още, че България може да стане врата на Китай за пазара на Европейския съюз, което е било заявено и по време на форума в Шанхай. Интересно е, че в края на миналата седмица подобно твърдение изказа и гръцкият министър-председател Андонис Самарас, който заяви, че Гърция има целия потенциал да разпределя китайските инвестиции в Европа.
Днес беше изяснено, че относно развиването на туризма в България една от целите е част от китайците, които традиционно посещават страни, като Италия и Гърция, да се насочат към нашата страна.
Около 150 китайски компании и още толкова български ще обменят опит и ще обсъдят възможности за сътрудничество по време на форума. Очаква се да присъстват високопоставени държавни служители от двете страни. От българска страна ще бъдат представени потенциалът за инвестиции и възможностите за туризъм в България, както и конкретни проекти от българските компании, участници във форума.
Основен фокус на инвестиционния форум е да се изгради платформа за развитие на отношенията между Китай и България. Целта е разширяване на двустранните контакти в изпълнение на решенията от срещата на върха между Китай и страните от Централна и Източна Европа.