България - дестинация на нискокачествените продукти

17.12.2009 | 17:31
по статията работи: Петър Чернев
Стартира поредното издание на кампанията "Коледата безопасна". КЗП е получила над 200 сигнала за опасни стоки
България - дестинация на нискокачествените продукти

На снимката (отляво надясно): Мирослав Найденов (министър на земеделието и храните), Славка Бозукова (главен редактор на вестник "Стандарт") и Трайчо Трайков (министър на икономиката, енергетиката и туризма).

Днес в Гранд хотел "София" беше даден стартът на третото поредно издание на "Коледата безопасна" - кампания, която през предните две години се провеждаше по инициатива и под патронажа на еврокомисаря за защита на потребителите Меглена Кунева.

По традиция днес беше подписан коледен пакт между представители на държавата, потребителски и браншови организации, медии. С пакта заинтересованите страни се ангажират да повишат контрола върху качеството на предлаганите стоки и услуги, да увеличат тестванията на стоките в складовете, да засилят контрола върху туристическите обекти. В него е записано, че при най-малко съмнение подписалите го ще подават нужните сигнали и ако се наложи, ще изтеглят опасните стоки от пазара.

Подписите си под документа сложиха министърите на икономиката, енергетиката и туризма и на земеделието и храните Трайчо Трайков и Мирослав Найденов, Омбудсманът на България Гиньо Ганев, председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Дамян Лазаров, заместник-министърът на вътрешните работи Павлин Димитров и над 30 организации като медии, частни фирми ("Технополис", "Хиполенд", "Елемаг", "Петрол", "Метро кеш анд кери България", "Винпром Пещера", "Шел България" и др.), неправителствени организации, свързани със защитата на потребителите, и браншови организации (Съюз на птицевъдите, Националната асоциация на млекопропреработвателите, Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите и др.)

Потребителите трябва да осъзнават правата си, призова по време на днешното събитие министър Трайков. Той заяви, че основна задача на ръководеното от него ведомство е защитата на потребителите. Като пример той даде приетият преди известно време Закон за потребителския кредит, чиято цел е да се ограничат измамите.

От своя страна министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов призова хората да спрат да се водят единствено и само от цената, когато купуват храна.

По думите му здравето трябва да е на първо място - нещо, което в момента не е така. Като пример той изтъкна, че българите боледуват най-много в сравнение с гражданите на всички останали страни от Европейския съюз.

Крайно време е България да спре да бъде дестинация на нискокачествените продукти, заяви министър Найденов.

"Големият проблем тук е консумацията на нискокачествени храни, защото е крайно време освен за качествени, да говорим и за безопасни храни", допълни министърът

Във връзка с кампанията "Коледата безопасна" ще започнат засилени проверки на обектите за търговия на дребно, заведенията, хотелите и временните обекти. Те ще бъдат извършвани от инспекторите от Националната ветеринарномедицинска служба (НВМС), стана ясно още думите на земеделския министър. Той призова кампанията "Коледата безопасна" да придобие целогодишен характер.

Критика към Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) и Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) отправи Гиньо Ганев. По думите му двете институции се водят от корпоративни интереси, а не от интересите на хората. Омбудсманът обясни също, че за момента гражданският контрол върху доставчиците на различни услуги липсва и припозна като своеобразен омбудсман в тази насока медиите.

Председателят на КЗП Дамян Лазаров призова търговците и доставчиците на услуги да обезпечат правата на потребителите по предстоящите празници.

По думите му все повече хора са готови да си търсят правата и подават жалби за некачествени стоки и услуги. В същото време срокът за разрешаването на тези жалби намалява.

По отношение на опасните стоки, Дамян Лазаров представи статистика, според която през тази година в КЗП до август са били подадени общо 202 сигнала за опасни стоки (22 от тях са постъпили по европейската система за бързо оведомяване за опасни продукти Rapex, а 180 - директно в КЗП). За сравнение, през 2008 г. са били получени общо 334 сигнала за опасни стоки (92 от сигналите са постъпили по системата Rapex, а останалите 242 - директно в КЗП).

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...