България е втора в Евросъюза по жертви на пътя

21.02.2023 | 17:15
по статията работи: econ.bg
Румъния и България отчитат най-голям брой жертви в Европейския съюз на пътнотранспортни произшествия спрямо размера на населението, според данни на Европейската комисия
България е втора в Евросъюза по жертви на пътя
Снимка: под лиценза на creative commons

Румъния и България отчитат най-голям брой жертви в Европейския съюз на пътнотранспортни произшествия спрямо размера на населението, според данни на Европейската комисия.

Общото подреждане на държавите по брой на смъртните случаи не се е променило значително в сравнение с периода преди пандемията - през 2022 г. най-безопасни са били пътищата в Швеция и Дания (съответно 21 и 26 смъртни случая на един милион жители), докато броят на жертвите на пътнотранспортни произшествия е най-голям в Румъния и България (съответно 86 и 78 на един милион жители).

Средната стойност за ЕС е 46 смъртни случая на един милион жители.

В същото време България отчита намаление в броя на жертвите по пътищата в последните години. Намалението между 2017 и 2019 г. в страната е средно 17 на сто, при 11% средно за ЕС.

През миналата година при пътнотранспортни произшествия в ЕС са загинали около 20 600 души. В сравнение с 2021 г. това е увеличение с 3% и се дължи на факта, че след пандемията равнищата на движение се възстановиха.

Еврокомисията подчертава, че много от постигнатото през периода на COVID-19 (включително спадът от 17%, който беше наблюдаван през 2020 г. спрямо 2019 г.), не е изгубено. В сравнение с предпандемичната 2019 г. смъртните случаи са с 2 хил. по-малко (-10 %).

Целта на ЕС и ООН е до 2030 г. броят на смъртните случаи при пътнотранспортни произшествия да бъде намален наполовина.

В отделните държави членки напредъкът е много неравномерен. Най-голямо намаление (над 30%) отчитат Литва и Полша, след тях се нарежда Дания с 23%.

За разлика от тях през последните три години броят на смъртните случаи по пътищата в държави като Ирландия, Испания, Франция, Италия, Нидерландия и Швеция е останал почти без промяна или се е увеличил.

Наличните данни от целия ЕС за 2021 г. (за 2022 г. все още няма подробни данни) показват, че 52% от смъртните случаи при пътнотранспортни произшествия са настъпили по пътища извън населени места, 39% - по пътища в населени места и 9% - по автомагистрали.

В три от всеки четири смъртни случая по пътищата загиналият е бил мъж (78%).

Общо 45% от всички загинали по пътищата са пътували с автомобил (шофьори и пътници), 18% са били пешеходци, 19% са ползвали двуколесни моторни превозни средства (мотоциклети и мотопеди), а 9% са били велосипедисти.

По пътищата в населените места обаче ситуацията е много по-различна: там близо 70% от общия брой на смъртните случаи съставляват уязвимите участници в движението (пешеходци, велосипедисти и ползватели на двуколесни моторни превозни средства).

В населените места смъртните случаи при пътнотранспортни произшествия най-често се дължат на катастрофи с коли и камиони.

Сериозно безпокойство поражда тенденцията към увеличаване на броя на велосипедистите, загинали по пътищата на ЕС. Това е единствената група участници в движението, при която през последното десетилетие не се наблюдава значителен спад в броя на смъртните случаи.

Предварителните данни от Франция например сочат, че в сравнение с 2019 г. през 2022 г. броят на смъртните случаи на велосипедисти се е увеличил с 30%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...