България е една от страните с най-малко нови компании в Европа

15.02.2016 | 14:57
по статията работи: Даниел Василев
Страната за пръв път е включена в Глобалния предприемачески мониторинг
България е една от страните с най-малко нови компании в Европа
Снимка: Thinkstock/Guliver

Въпреки че в България около две трети от възрастните намират предприемачеството за добър кариерен избор, броят на хората, започващи собствени начинания в страната, е на изключително ниски нива, показват данните от първия Глобален предприемачески мониторинг (Global Entrepreneurship Monitor или GEM) за България. Ежегодният анализ изследва предприемаческите динамики в повече от общо 100 икономики през последните 17 години, като в изготвянето му участват повече от 200 000 респонденти и 4 000 ескперти, а през миналата година изследването е обхванало 62 държави, от които 23 се намират в Европа.

Анализът е открил, че през миналата годна индикаторът, измерващ общият брой на новите предприемачи в страната (дефинирани като индивиди, които планират да започнат бизнес или са започнали такъв през последните 3,5 години и половина), в България е бил по-нисък от 5%, поставяйки страната на дъното на класацията от изследваните европейски държави, почти на едно равнище с Италия и Германия. За сравнение, средната стойност за държавите от Европейския съюз е била 7,8%, а в България тя е почти 3 пъти по-ниска от лидерът по този измерител. В челната тройка са Латвия, Естония и Румъния, където новите бизнеси са съответно 14,1; 13,1 и 10,8% от броя на всички компании.

По показателя „страх от провал“ предприемачите в България все пак се представят по-добре. Там тя е на едно равнище с Нидерландия, а индивидите в Гърция, Румъния, Хърватия, Македония и Ирландия имат относително по-висок страх от неуспех на бизнес начинанията си – в тези държави показателят е достигнал 33,3% през минлата година, показва анализът. Според изследователите това е един от изключително важните измерители, тъй като „страхът от провала може да бъде сериозна културна и социална спирачка пред предприемачеството.“

"В България се отдава висок статус на предприемачеството – 71,5%, като по този измерител сме на 20-то място в света, но не наблюдаваме това да кореспондира с нарастващ брой нови и установени бизнеси. От изключително значение е да се утвърди правилната рамка за условията на предприемачество, което ще разгърне неоползотворен предприемачески потенциал", посочва Искрен Кръстев, председател на GEM България. Освен него в българския екип участват Моника Панайотова, член на борда на GEM, Мира Кръстева, която също е член на борда и предприемач с фокус в сферата на образованието, както и директора на изследването Венета Андонова.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...