Нарушенията на България по Европейската социална харта за периода 2008–2011 г. са били общо пет сочи доклад на Съвета на Европа.
Документът е приет от 38 европейски държави и засяга правата на човека, свързани със здравето, социалната сигурност и защита. Хартата визира провиненията при образователни и трудови нарушения, припомня iNews.bg.
В документа се посочва, че броят на трудовите злополуки, завършили със смърт, е твърде висок в България.
Комитетът оценява като недостатъчни обезщетенията при пенсиониране, безработица и болест в страната ни. В доклада се посочва, че нараства броят на случаите на нарушени права при изплащането на социални осигуровки, което засяга най-уязвимите – бедните, безработните, възрастните и болните хора.
България е дадена като лош пример за това, че поставя ограничителни периоди за получаването на социални помощи. Комитетът настоява, че такива помощи следва да бъдат изплащани толкова дълго, колкото е необходимо за нуждаещите се хора.
Добавя се, че твърде често се наблюдава нарушаване на социална защита на чужденците в България, които стават жертва на дискриминация.
Комитетът приема като дискриминация твърде продължителните периоди на престой, изисквани от местните власти за чужденците.
Според хартата трябва да им бъдат предоставени по-рано права на социална защита и съответните осигуровки. Комитетът е установил случаи на автоматично отнемане на разрешението за престой на чужденец, за да бъде лишен от правото на социални помощи.
В документа се казва още, че икономическата криза в Европа е довела до отрицателно въздействие върху човешките права. Обезпечаването на социалната защита е свързано с бюджетни разходи, които са били намалени.