България зае 46-а позиция от 162 държави в класацията по икономическа свобода за 2018 г., изготвяна от институт "Фрейзър". Изследването е въз основа на данните от 2016 г. - последната година, за която има налични официални данни за всички страни. Резултатите от класацията бяха разпространени от Института за пазарна икономика (ИПИ).
България е със 7.41 точки от максималните 10, като непосредствено пред нея са Ботсвана, а Уганда и Монголия се нареждат веднага след нея. Спрямо миналогодишното издание резултатът на България се увеличава с 0.01 т., но мястото ѝ остава същото. Тазгодишният резултат поставя страната на 19-о място в Европейския съюз.
По критерия "размер на правителството" се запазва резултатът от миналата година, който е 7.02 т. България получава максимални точки за плоския данък, но общият резултат е намален заради размера на правителствените разходи и на държавните трансфери и субсидии.
България продължава да получава най-ниска оценка в категорията за съдебната система и правото на собственост. За 2016 г. страната е с 4.83 т., като се отчита спад с 0.05. Основните причини за влошаването по този показател са ниските оценки за независимостта и безпристрастността на съда, както и за доверието в полицията. От всичките 42 индикатора в индекса най-ниските оценки за поредна година са именно за независимостта и безпристрастността на съда – с по 3.33 т. от максималните 10 т. в тазгодишното издание.
Традиционно България се представя най-добре в категорията "стабилни пари" - 9.44 точки. Там е и най-голямата положителна разлика, която е 0.08 т. Високият резултат показва, че страната се характеризира с ниски и стабилни нива на инфлация, както и не ограничава обмяната на валута и възможността за свободно поддържане на банкови сметки в чужда валута.
Сравнително висока е оценката на страната и по критерия международна търговия - 8.12 точки, като има спад с едва 0.01 т. Тук ключов момент е членството на България в ЕС и възприетата обща митническа тарифа на съюза с трети страни.
Отчита се покачване на резултата на България в области като кредитиране, труд и бизнес. За 2016 г. страната получава 7.61 т,, като повишението е с 0.03. Резултатът е следствие от относително слабото регулиране на кредитните пазари и същевременно от тежките регулации за труда и бизнеса. Оценките отразяват сериозните регулации при наемането и освобождаването на работници, тежката и скъпа бюрокрация, множеството административни изисквания към бизнеса, както и високото ниво на корупция, подчертават от ИПИ.
На челните две места тази година, както и миналата, са Хонконг и Сингапур, следвани от Нова Зеландия, Швейцария, Ирландия, САЩ, Грузия, Мавриций, Великобритания, Австралия и Канада. В дъното на класацията са Венецуела, Либия, Аржентина, Алжир и Сирия.