По качество на водите за къпане в откритите водни басейни България е на пето място в Европейския съюз. Пред нас са Гърция, Кипър, Франция и Малта. Класацията е на база данни от миналата година, изнесени в доклад на Европейската комисия.
Всяка година се правят изследвания на морета, езера и реки на територията на всички страни-членки на съюза. 91% от водите за къпане у нас отговарят на по-строгите препоръчителни изисквания на европейското законодателство.
По качество на водата, според доклада на Европейската комисия, България изпреварва страни като Италия и Испания. 93 са зоните за къпане у нас. От тях 89 са по Черноморското крайбрежие.
Единственото място, където качеството на водата не отговаря на изискванията на Европейския съюз, е Южният плаж във Варна. Две поредни години изследванията показват, че това е най-замърсеното място за къпане в България. Една от причините е в отпадните води, които не се пречистват до необходимата степен. Друг фактор е близостта на Южния плаж до пристанището, съобщи БНТ "Море".
В момента тече проверка по всички проблемни места по Черноморието, където има замърсявания, за да се вземат мерки, съобщиха от Държавен здравен контрол.
В доклада на Европейската комисия има отделено място специално за Черноморското крайбрежие. Там е посочено, че само 4 места, а именно 8,2 на сто от водите за къпане в Румъния, съответстват на по-строгите и препоръчителни изисквания. Докато в България съответствието е 91% на зоните, разположени по Черноморието.
За сега у нас остава проблемът с нерегламентираните за къпане водни площи, които се намират във вътрешността на страната. Общините трябва сами да проявяват инициатива при регистрирането на водни площи, които са подходящи за къпане. Повечето не го правят, тъй като трябва да вложат доста средства, за да осигурят санитарен възел и спасители.
От Министерство на здравеопазването припомнят да не се влиза в нерегламентирани за къпане водни басейни, тъй като има опасност, както от зарази, така и от инциденти с фатален край.