България е на последно място в ЕС по независимост на съдебната система

10.03.2015 | 11:00
по статията работи: econ.bg
Нашите съдилища разполагат с най-малък бюджет, показват изчисленията на Брюксел
България е на последно място в ЕС по независимост на съдебната система
Снимка: Thinkstock/Guliver

България заедно със Словакия е на последно място в Европейския съюз по независимост на съдебната система. Това показват данните от т.нар. Информационно табло за правосъдието в ЕС, представено от Европейската комисия (ЕК). Резултатите от документа са на база данни за държавите в съюза за годините от 2010 до 2013 г.

“Информационното табло на ЕС в областта на правосъдието е инструмент за информация, чиято цел е да помага на държавите членки да постигнат по-ефективно правосъдие, като им предоставя обективни, надеждни и сравними данни относно техните системи за гражданско, търговско и административно правосъдие”, посочват в свое официално съобщение от Комисията.

Според данните от документа от всички 28 страни-членки България се намира на 18-о място по отношение на броя заведени искове в съда на 100 жители. По отношение на ефективността на съдебната система у нас данните показват, че отношението на заведените искове и взетото решение на първа инстанция са почти 1 към 1.

В същото време обаче резултатите сочат, че България е на едно от първите места що се отнася до продължителността на процесите, свързани с несъстоятелност. У нас са необходими средно над три години за решаването на подобни случаи. В същото време в страни като Ирландия, Белгия и Финландия обявяването в несъстоятелност отнема по-малко от година.

Документът на ЕК показва обаче, че в България случаите, свързани с жалби на потребители, се решават сравнително бързо. При подобни казуси решението на първа инстанция е готово в рамките на около 7 месеца, а на втора инстанция дори минава по-бързо. От друга страна при подобни случаи в Чехия, Дания и Италия са необходими над две години.

Резултатите на ЕК ясно показват един наболял и горещо обсъждан проблем в България – този за бюджета на съдебната система. От всички 28 държави в ЕС, ние сме на последно място след Румъния и Литва по отношение на средствата, с които разполагат съдилищата. На първите три места по този показател са Люксембург, Германия и Австрия.

В същото време обаче сме на пето място по отношение на броя съдии на 100 хил. жители. Пред нас са Испания, Люксембург и Унгария.

В обобщението на документа от Комисията посочват, че през последните години се наблюдава подобрение на ефективността на правосъдните системи в държавите-членки. “Положението обаче се различава значително за различните държави членки и показатели. За реализирането на ползите от реформата в правосъдните системи е необходимо време”, посочват от ЕК.

Заедно с това от институцията посочват, че продължават усилията за увеличаване на използването на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) за съдебните системи.

“Въпреки това показателите разкриват слабости в редица държави членки — както по отношение на ИКТ инструментите, на разположение за целите на администрацията и управлението на съдилищата, така и по отношение на електронната комуникация между съдилищата и страните по делата”, посочват от Комисията.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 06.01   1066 г. – За крал на Англия е коронован Харолд Годуинсън. 1579 г. – Осемдесетгодишна война: В Арас е подписан договор за създаване на Араския съюз на лоялните...