България е доста по-назад от Румъния по пътя на присъединяването към еврозоната. Влизането на страната ни в еврозоната ще осигури по-добър банков надзор и финансова стабилност. На това мнение е проф. Татяна Хубенова от Българската академия на науките.
"Централната банка на Румъния, в тези кризисни времена, е поела голяма отговорност във финансовото образование. В този смисъл, аз смятам, че и подготовката на Румъния за приемане на еврото, вече преминава през етапи, от една страна, на по-голяма хармонизация с изискванията за присъединяване към Европейския банков съюз, а от друга страна, от гледна точка на това, което е паричната стабилност в самата страна и финансовата грамотност за функциониране на пазарите", обяснява експертът, цитирана от БНР.
През януари месец на посещение във Вилнюс финансовият министър Владислав Горанов обяви, че българското правителство е стартирало разговори с правителствата на всички 19 страни в границите еврозоната за преминаване на лева към евро.
"Има политически консенсус, че трябва колкото се може по-бързо да приемем еврото", обяснява той. Министърът обаче не посочи дати за влизане в механизма ERM 2 и последващо приемане на единната европейска валута като официална. “Напълно възможно е да влезем поне в механизма до 2018 г., когато приключва мандатът на сегашното правителство”, коментира тогава той.
Въпросният механизъм ERM 2 (European Exchange Rate Mechanism 2) е валутен механизъм, който цели да свърже валутите на европейските държави с единната европейска валута – евро.