България е привлекателно място за дигиталните номади

13.10.2021 | 14:20
по статията работи: econ.bg
Преди пандемията съотношението на потребителите според госта е било 70% европейци, 20% американци и 10% от останалия свят. Но през последните 18 месеца заради затрудненото пътуването Америка и Великобритания са в червения списък
България е привлекателно място за дигиталните номади
Снимка: под лиценза на creative commons

Бил съм дигитален номад доста дълго време и следователно съм работил от доста споделени пространства. Местата за Co-working са прекрасни от гледна точка на създаването на общност. Идеята е не-толкова да се смени офис средата, а да се изгради изцяло различна среда, където могат да се създават контакти и връзки като нетуъркинг и да се наслаждаваме на живота заедно. Това заявява Матиас Зайтлер, съосновател на Coworking Bansko в ефира на предаването Bloomberg TV Bulgaria Интервюто.

Гостът е един от първите дигитални номади, които се премества в Банско и предимствата са невероятният начин на живот, сравнително евтините разходи за живот, евтините апартаменти, прекрасните ресторанти с разумни цени и като цяло ниските разходи за живот – съчетани с ниските данъци. Първоначалната инвестиция е била в размер от около 75 000 евро.

„Всички тези елементи са обект на интерес от дигиталните номади. Като аз и моят бизнес партньор гледахме на начинанието по-скоро като на хоби, и не сме взимали заплата за нашите дейности. Така че, инвестицията може да се обобщи със 75 000 евро и 5 години от моето време за изграждане на общността тук.”, каза той

Матиас Зайтлер е роден в Мюнхен и преди няколко години си търси база, с хубав климат и сравнително лесен достъп, но също така и място с ниски данъци. Негов приятел му спомена за България като потенциална опция и то в Европейски съюз. След това идва тук с няколко приятели, харесва му и оттогава е тук.

“Бях решил да се преместя в Банско, за мен бе важно да се срещна с хора, които са с подобен на моя начин на мислене. И затова аз и моят бизнес партньор решихме да отворим споделено пространство тук.”

Първоначалната идеята е била да бъде място само за неговите приятели, но всъщност се разрасна до един от най-добрите дигитални хъбове в Европа. Това е така, защото много други хора са видели същите предимства в Банско, точно както Матиас Зайтлер и неговия бизнес партньор в България.

Преди пандемията съотношението на потребителите според госта е било 70% европейци, 20% американци и 10% от останалия свят. Но през последните 18 месеца заради затрудненото пътуването Америка и Великобритания са в червения списък. Има много нови дигитални номади, работещи дистанционно в България, които обикновено работят в София, но се преоткрили, че могат да работят от вкъщи или от всяко едно място.

“А какво по-добро място има от един ски-курорт.“, смята Матиас.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...