България е сред страните в Европа с най-много прокурори

25.10.2010 | 10:12
по статията работи:
Развитието на съдебната система остава приоритет на държавните власти, сочи изследване
България е сред страните в Европа с най-много прокурори

Развитието на съдебната система остава приоритет на държавните власти в Европа, въпреки премахването на съдилищата в 13 държави, сочи изследване, публикувано днес от Съвета на Европа, в което се посочва, че България е сред страните с най-много прокурори, съобщава АФП, цитирана от БГНЕС.

"Става дума да откроим големите тенденции, а не да правим списък с добрите и лошите ученици", предупреди Стефан Лейенберже във връзка с изследването от 400 страници, което се базира на статистически данни от 2008 г. За отбелязване е, че Германия не е предоставила никакви данни, а Франция - само частични.

"Повечето от 47-те изследвани страни имат увеличение на бюджета си за правосъдие, той е бил намален само в четири страни, сред които Италия", отбелязват авторите на изследването. Черна гора, Словакия и Унгария са удвоили бюджета си, той е чувствително повишен също така в Полша, Армения, Естония и Молдова.

Предоставеният на съдебната система бюджет е бил 6.44 милиарда евро във Франция (увеличение с 0.8% през 2006 г.) спрямо 7.8 милиарда евро в Италия (намаление със 7%), 1.46 милиарда евро в Белгия (увеличение с 10%) и 1.25 милиарда евро в Турция (увеличение с 2.7%). Франция заделя 57.7 евро на глава от населението, спрямо 86.5 евро в Испания и 71.8 евро в Италия. В същите рамки са Великобритания и страните от Северна Европа, докато Русия харчи 23.3 евро, а Турция - 11 евро на глава от населението.

Най-много отнесено към населението са професионалните съдии в Гърция, Хърватия, Черна гора, Сърбия и Словения с над 30 на 100 000 души население. В Армения, Азербайджан, Дания и Франция те са три пъти по-малко (9.1). Най-много прокурори има в Норвегия и Русия, както и в България, Унгария, Латвия, Литва, Молдова и Словакия. В Австрия, Франция, Гърция, Ирландия, Италия, Испания и Холандия има по-малко от петима прокурори на 100 000 души население.

Броят на адвокатите се е увеличил във всички страни, като най-много - повече от 20 адвокати на един професионален съдия, има в Испания, Малта и Италия. Изследването проследява и развитието на електронното правосъдие и на електронния съд "в изоставащите страни, които от скоро инвестират в тези технологии". Средно 3% от бюджетите се отделят за информационните технологии.

Всички страни разполагат със система за правна помощ, която не се ограничава само до наказателните дела. Бюджетите, които се отделят за тази цел, са нараснали с 23% за четири години. Повече от половината от 47-те страни членки на Съвета на Европа имат система за обезщетяване в случай на прекалено продължителни процедури и/или при неизпълнение на съдебните решения.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...