България е сред страните, които не се възползват от възможностите за рециклиране

10.10.2019 | 16:40
по статията работи: econ.bg
На фона на големите количества генериран отпадък в Европа, търсенето на рециклирана пластмаса, която да бъде обратно вложена в различните производства е под 10 процента
България е сред страните, които не се възползват от възможностите за рециклиране
Снимка: под лиценза на creative commons

В София се провежда конференция на тема „Кръгова икономика и околна среда – технологии, системи и решения“.

На фона на големите количества генериран отпадък в Европа, търсенето на рециклирана пластмаса, която да бъде обратно вложена в различните производства е под 10 процента. Това стана ясно по време на конференцията, посветена на ползите от запазването на продуктите възможно най-дълго в икономическия цикъл.

България е сред страните, които не се възползват от възможностите за оползотворяване на отпадъчната продукция.

Бижута, произведени от стъклени отпадъци и кафе, сервирано в чашки от овесени ядки. Това са само част от иновативните решения на родните предприемачи в ефективното управление на ресурсите. Кръговият икономически модел цели максимално затваряне на цикъла производство-потребление и минимизиране на отпадъците. Ивелина Василева - председател на Парламентарната комисия по околната среда и водите: „Кръговата икономика не е по желание, а е и задължение. Повишава конкурентноспособността, насърчава иновациите и създава работни места на местно ниво“.

Повече от 100 представители на частния и публичния сектор в Европа са поели ангажимента: „До 2025-та година да влагат в нови продукти 10 милиона тона рециклирана пластмаса“.

Предимствата на пластмасата в контекста на кръговата икономика обобщава Антон Пейчев - старши-експерт от Екоминистерството: „Неограничена функционалност и приложимост във всяка индустрия, във всеки сектор, във всяка сфера на бита, на икономиката. Лек, здрав и издръжлив материал“.

Как България се вписва в целите на Европейската комисия, за рециклиране на отпадъците и борбата с парниковите газове чрез кръговата икономика и какви трудности срещаме, какви възможности дават кръговата икономика на малките предприемачи, коментира по-рано днес пред БНР Николай Минков, изпълнителен директор на сдружение „Индустриален клъстер Средногорие“ (ИКС), които са организатори на събитието.

„В посока на преработване на отпадъците имаме огромни нереализирани възможности. Нашият форум за втора поредна година е точно насочен към това – да видим най-напред добрите практики, които индустриалните оператори прилагат, а така също и предприемачески идеи, иновативни решения, които да бъдат споделени с участниците във форума“, коментира Минков в интервю за предаването “Преди всички“ по програма “Хоризонт“.

„Важното е, че българските индустриални оператори, правителството, а също и общините, все повече насочват внимание към търсенето на технологии и решения за рециклиране на отпадъци и оползотворяване на различни отпадни материали, които могат да генерират добавена стойност“, каза още Николай Минков.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...