България и Румъния са основните получатели на ПЧИ, насочени към Югоизточна Европа

29.09.2005 | 20:10
по статията работи: econ.bg
За четвърта поредна година преките чужди инвестиции в Югоизточна Европа и ОНД се увеличават

 

През 2004 г. притокът на преки чуждестранни инвестиции към страните от Югоизточна Европа и ОНД за четвърта поредна година отбеляза увеличение и достигна най-високия си досега размер от 35 млрд. щ. д. като в краткосрочен план този ръст вероятно ще се запази, посочва Световният доклад за инвестициите за 2005 г. на ЮНКТАД, излизащ под заглавие "Транснационалните корпорации и интернационализирането на научноразвойната дейност", който организацията оповестява днес.

В новата група, използвана от доклада, влизат 19 държави от Югоизточна Европа (Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, бивша югославска република Македония, Румъния, Сърбия и Черна гора) и ОНД (Армения, Азербайджан, Беларус, Грузия, Казахстан, Киргизстан, Република Молдова, Руската федерация, Таждикистан, Туркменистан, Украйна и Узбекистан). Новата група замества предишната категория на страните от Централна и Източна Европа, осем от които се присъединиха към Европейския съюз през 2004 г. и така бяха прекласифицирани като развити страни.

Само три от 19-те държави са получили ПЧИ, по-малки по размер спрямо 2003 г. ПЧИ са концентрирани най-вече в пет държави, които взети заедно дават 81%: Азербайджан, България, Казахстан, Румъния и Руската федерация.

Двете страни-кандидатки за членство в ЕС, България и Румъния, са основните получатели на ПЧИ, насочени към Югоизточна Европа. Рекордните 5 млрд. щ. д., получени от Румъния, се дължат частично на приватизацията на нефтопреработвателната компания Petrom и купуването й от австрийската OMV. В България Telekom Austria купи мобилния оператор MobilTel, а американската Viva Ventures придоби мажоритарния пакет от БТК.

При страните от ОНД преките чуждестранни инвестиции се движат най-вече от проекти в добивния сектор, обособено нефта и природния газ, посочва докладът. Добивът на нефт и природен газ в Руската федерация и особено проектите на остров Сахалин в Далечния изток привлякоха през 2004 г. големи инвестиции. ПЧИ в Русия бяха допълнително подсилени от завръщането на руски капитали от Кипър и Люксембург. Положителен ефект за Азербайджан имаше съчетанието от високи цени на петрола и перспективата за предстоящото откриване на петролопровод, свързващ столицата Баку с турското средиземноморско пристанище Джейхан. И двата фактора активизираха притока на ПЧИ към петролния сектор в Азербайджан, посочва докладът. В Казахстан увеличението в ПЧИ доведе до 16%-но увеличение в добива на нефт и газ миналата година.

Чуждестранните инвестиции на страните от Югоизточна Европа и ОНД спаднаха леко през 2004 г. след две години на нарастване. Докладът свързва този спад с по-слабата активност при чуждестранните инвестиции на руските транснационални корпорации (ТНК), които дават около 99% от общите ПЧИ, осъществявани от региона. Тази понижена активност от своя страна отразява променящите се отношения между руската държава и националния бизнес сектор, който реагира с по-бавни инвестиции в чужбина. Руските ТНК често се насочват към проекти в добивната сфера в други страни от ОНД. Списъкът на най-големите нефинансови ТНК на Югоизточна Европа и ОНД се оглавява от две фирми от добивната сфера Лукойл и Norilsk Nickel (Таблица 1)

Очаква се регионът да продължи по пътя на растежа

Докладът прогнозира запазване на растежа на чуждестранните инвестиции в Югоизточна Европа и ОНД в близко бъдеще въз основа на това, че със своите конкурентни работни заплати Югоизточна Европа и Украйна в частност ще привличат все повече инвеститори, които се надяват да максимизират ефективността и да минимизират разходите на своите експортно ориентирани проекти. Подобна прогноза се базира и на очакванията, че високите цени на петрола и природния газ ще насърчат още инвестиции в богатите на енергоносители държави от ОНД.

Освен анализ на тенденциите в ПЧИ по света Световният доклад за инвестициите за 2005 г. съдържа и специален раздел по темата за транснационалните корпорации и интернационализирането на научноразвойната им дейност.

Световният доклад за инвестициите и базите данни към него могат да бъдат намерени на инетернет адреси www.unctad.org/wir и www.unctad.fdistatistics.

Пълен списък на основните публикации на УНКТАД по ПЧИ и ТНК може да бъде намерен от дигиталната библиотека на организацията на адрес http://unctc.unctad.org

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 29.10   539 пр.н.е. – Персийският цар Кир II Велики, със завладяването на Вавилон издава първият писмен документ за правата на човека, известен като Цилиндъра на Кир. 1859...