България и още седем държави - членки на Европейския съюз, от източната част на континента се съгласиха да увеличат вноските си в многогодишния бюджет на съюза с до 1.1% след напускането на Великобритания. Това заяви началникът на екипа на унгарския премиер Виктор Орбан, цитиран от "Ройтерс".
Министрите на България, Унгария, Полша, Чехия, Словакия, Словения, Хърватия и Румъния се срещнаха в Будапеща с еврокомисаря по бюджета Гюнтер Йотингер, за да обсъдят следващия бюджетен план на блока.
"Осемте държави се съгласиха с увеличаването на плащането като дял от брутния национален доход, което е голям успех", каза Янош Лазар. Осемте страни допуснаха възможността вноската да се вдигне до 1.1 процента от брутния национален доход (БНД), допълни той.
Най-големият източник на приходи в европейския бюджет е унифицираната процентна ставка от брутния национален доход (БНД) на всяка страна. Бившите комунистически държави са предимно нетни получатели на средства от ЕС и се опасяват, че евентуален недостиг в бюджета на блока ще намали средствата за тях.
Йотингер отбеляза, че след излизането на Великобритания ще са необходими известни бюджетни съкращения в ЕС". "Изключително съм благодарен на осемте държави членки, че искат да допринесат малко повече", заяви той по време на пресконференцията.
Лазар каза, че източните държави членки очакват ЕС да намали бюрокрацията и да направи бюджетния процес по-опростен, по-бърз и по-евтин.
В опит да убеди държавите членки да запълнят недостига в евробюджета след излизането на Великобритания от ЕС в началото на годината председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че членството в съюза струва на гражданите по-малко от чаша кафе на ден. Тогава той призова останалите 27 държави членки да се съгласят да платят повече пари, за да запълнят бъдещата дупка от 13 милиарда евро в годишния бюджет, който в момента е около 140 милирда евро.