България е една от страните, които комбинират в практиката си ниски цени на медицинските услуги с професионален опит на наличния медицински персонал. По този начин страната може да се превърне в предпочитана дестинация за здравните туристи. За това информират от Reuters и британският вестник Independent, позовавайки се на доклад на компанията за анализи Economist Intelligence Unit.
Франция, САЩ и Германия са на първите три места като дестинации, които се очаква да привлекат търсещите по-евтино лечение зад граница. Наред с нашата страна Полша, Мексико и Индия също осъществяват съчетаване на ниски цени в здравеопазването с професионален опит на персонала. Фактор, който може да ги превърне в предпочитани дестинации за здравен туризъм.
Следствието от привличането на клиенти в тези страни ще бъде увеличението на работни места в сферата на здравеопазването, както и значително увеличаване на приходите.
Причината за търсенето на по-евтино лечение в чужбина се корени в намалените бюджети на здравните системи поради застаряване на населението в дадени западни страни. Друга причина за предпочитането на такова лечение е недостатъчното му покритие в родни граници от националните здравни системи или от частните медицински застрахователи.
Сред най-популярните медицински операции за здравните туристи са леченията на стерилност, пластичната хирургия, стоматологичните лечения. Смяната на тазобедрената става и лазерните операции на очите също са широко застъпени, информира Dariknews.bg, цитирайки БТА.
В доклада обаче се предупреждава, че този начин на здравен туризъм крие в себе си известни рискове. Възможно е разпространението на опасни бактерии чрез него по целия свят.
През 2013 г. се очаква да влезе в сила нова европейска директива, съгласно която пациенти от страни-членки на ЕС, които са потърсили лечение в други страни от ЕС, ще могат да възстановят средствата за лечение. Очакванията са, че въпросната директива само ще увеличи тенденцията за здравен туризъм.