България настоява за по-гъвкава Обща селскостопанска политика

24.09.2012 | 13:17
по статията работи: Теодора Пенева
Необходимо е да се оптимизира веригата "производство - преработка - потребление", коментира зам.-министър Цветан Димитров
България настоява за по-гъвкава Обща селскостопанска политика

Трябва да се оптимизира веригата "първично производство – преработка – потребление", заяви зам.-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров по време на откриването на международната изложба „50 години Обща селскостопанска политика“, която се проведе днес (24 септември 2012 г.). Това информираха от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните (МЗХ). Димитров кментира темата за реформата в Общата селскостопанска политика (ОСП).

Димитров подчерта, че за България е важно да има стабилно европейско базово директно плащане. Според него директните плащания са съществен елемент от общия доход на земеделските производители. По този начин те ще имат икономическа сигурност, което ще им осигури справедлив стандарт на живот.

Позицията на България е за преразглеждане на предложенията за лимитиране на субсидиите и 30% изискване за екологични дейности. Зам.-министърът е на мнение, че в едно земеделско производство фиксирани стойности като 50% и 30% "не са най-точният измерител на земеделските стопани", предаде Агенция "Фокус".

Страната ни настоява за по-широки граници, обвързани с екологичните изисквания. Необходимо е в селските територии както да се произвежда, така и да се запазва екологичното разнообразие и да се опазват почвата и водните ресурси. Позицията ни застъпва становището, че трябва да бъдат определени различни проценти за различните територии. "От Стара планина надолу, цяла Южна България се явява рисков регион по отношение на засушаването. Очевидно подходът в този регион трябва да е по-различен отколкото подхода в Северна България", обясни още Цветан Димитров.

Зам.-министърът изрази подкрепата си в идеята за една по-гъвкава ОСП през новия програмен период (2014-2020 г.), която да отразява различните икономически, агроклиматични и регионални условия на отделните държави членки. За повишаването на социалния и икономическия ефект на земеделието е необходимо оптимизирането на веригата "първично производство – преработка –потребление".

Той добави, че дебатът все още е в ход, а с Европейската комисия (ЕК) се работи добре, защото се дава възможност на всяка държава да представи своите аргументи.

Откриването на изложбата "50 години Обща селскостопанска политика" се проведе в Националния дворец на културата (НДК). Освен Цветан Димитров, в събитието участваха още директорът в Главна дирекция "Земеделие" на Европейската комисия (ЕК) Марио Милушев, ръководителят на Председателството на ЕК в България Зинаида Златанова и посланици на държави от Европейския съюз (ЕС).

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...