България няма да се отказва от Бургас-Александруполис засега

09.10.2009 | 18:24
по статията работи: Петър Чернев
Оценката за въздействието върху околната среда на проекта трябва да бъде одобрена до март догодина. Според министър Трайков "проектът се движи навреме"
България няма да се отказва от Бургас-Александруполис засега

За момента България не разполга с причини, поради които да не продължи реализирането на "Бургас-Александруполис". Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, след като днес международната компания за изграждане на петролопровода - "Транс Болкан Пайплайн", направи презентация на проекта в сградата на МИЕТ. Трайков добави, че "проектът се движи навреме".

Руската страна винаги ще има и други възможности, освен "Бургас-Александруполис". Въпреки това на този етап проектът изглежда най-целесъобразен по ред причини. Това стана ясно още от думите на министъра на икономиката, енергетиката и туризма.

Според представените от него данни завършването на проучването за Оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) трябва да приключи до края на годината, а одобряването й трябва да стане факт до месец март следващата година. В тази оценка ще бъде включена и оценка за визуалния ефект, който ще имат танкерите върху Бургаския залив.

Един месец по-късно - през април, трябва да бъдат избрани изпълнители на инженерните дейности, доставките и строителството. Началото на строителството трябва да започне през 2011 г., а през 2013 г. петролопроводът трябва да влезе в експлоатация.

По време на днешното представяне консултантите по проекта са препоръчали на българската страна вариант, при който петролът се разтоварва с плаващ буй в Бургаския залив, а не с естакада на бургаското пристанище. "Двата варианта имат приблизително еднаква цена. Прихождането с танкери обаче крие по-голям риск в тесния коридор, който трябва да бъде изграден в Бургаския залив", обясни министър Трайков.

В момента се водят преговори между доставчиците на нефт и Русия. Те целят да бъдат защитени интересите на всички държави, участващи в международната проектна компания "Транс Болкан Пайплайн", сред които е и България. Ако преговорите бъдат успешни, ще бъде подписан договор на принципа "достави или плати", т.е. доставчиците ще дължат неустойки на страните в проекта, ако по някаква причина не успеят да им доставят договорените количества суровина.

В края на днешното събитие беше засегнат и въпросът с АЕЦ "Белене". Министър Трайчо Трайков коментира, че немският енергиен гигант RWE не е взимал решение, че ще се откаже от проекта.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...