България окончателно се отказва от АСТА

11.07.2012 | 15:19
по статията работи: Елица Елефтерова
Правителството няма да даде съгласие България да участва с позиция по споразумението АСТА
България окончателно се отказва от АСТА
Снимка: Откраднахме я!

България окончателно се отказва от АСТА (Anti-Counterfeiting Trade Agreement или Търговско споразумение за борба с фалшифицирането), съобщиха от правителствената информационна служба.

Правителството няма да даде съгласие България да участва с позиция по споразумението АСТА, а именно дали Търговското споразумение за борба с фалшифицирането и Договорите, по-специално Хартата на основните права на Европейския съюз са съвместими.

Производството пред Съда на Европейския съюз е образувано по искане на Европейската комисия за тълкуване на въпроса и държавите членки: Австралия, Канада, Япония, Република Корея, Мексиканските съединени щати, Кралство Мароко, Нова Зеландия, Република Сингапур, Конфедерация Швейцария и Съединените американски щати.

Припомняме, на 15 февруари правителството прие решение за спиране на процедурата по изключване от България на АСТА, а в началото на юли и Европейският парламент отказа да одобри подписването на споразумението.

На 15 февруари правителството прие решение за спиране на процедурата по изключване от България на АСТА. В началото на юли и Европейският парламент отказа да одобри подписването на споразумението.

С днешното си решение правителството прекратява окончателно процедурата по сключване на Търговското споразумение за борба с фалшифицирането.

Какво представлява АСТА
На 26 януари, в Япония, българският посланик в Страната на изгряващото слънце е подписал Международното търговско споразумение за борба с измамите (ACTA - Anti-Countefeiting Trade Agreement).

Най-общо казано ACTA представлява пълна забрана на незаконното теглене на музика, филми и продукти, които са защитени от авторски права. Ако някой потребител си позволи такива действия, то санкциите ще бъдат много тежки – пълна забрана за достъп до интернет и дори конфискация на имуществото.

Реално ACTA заимства доста от френския закон за чистотата на интернет – Hadopi. Съгласно този закон потребител, който тегли незаконно защитено от авторски права съдържание в интернет, бива първо предупреждаван по имейл от френските власти, след това му се изпраща писмено предупреждение по пощата и ако той още не е спрял – блокира му се достъпът до мрежата. 


Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...