България се подрежда на 69-а позиция в доклада на Transparency International за измерване на корупцията в страните по света посредством индекса на възприятие на корупцията, поделяйки си позицията с Ямайка. Страната е получила скромните 41 от 100 точки и въпреки че се задържа на същото място като в миналогодишното издание на анализа, през 2014 г. България е получила по-висок резултат – 43 точки. Така страната остава в групата на държавите, в които според общественото мнение корупцията в публичния сектор е често срещано явление. Изследването обхваща 168 държави по целия свят.
Данните на Transparency International показват, че страната изостава в борбата с корупцията спрямо почти всички свои съседи. Турция и Македония са класирани на 66-то място с 42 точки, а Румъния и Гърция са с повече от 10 позиции пред България, поделяйки си 58-то място с 46 точки. От държавите, с които България граничи, само Сърбия е събрала по-малък брой точки в борбата срещу корупцията, класирайки се на 71-во място с 40 точки.
Според последните публикувани данни за общественото възприятие в страната, към 2011 г. най-корумпирани са съдебната система (4,3 пункта от 5 възможни), политическите партии (4,1 пункта), представителите на законодателната власт и публичните служители (с по 3,9 пункта) и полицията (3,8 пункта).
Първите три позиции за най-прозрачни и некорумпирани публични администрации се държат от северноевропейски държави. Това са съответно Дания (91 точки), Финландия (90 точки) и Швеция (89 точки), а челната десетка се допълва от Нова Зеландия, Холандия и Норвегия на пета позиция, Швейцария, Сингапур и Канада, а десетото място се поделя от Германия, Люксембург и Обединеното кралство (и трите имат по 81 точки).
Карта на страните от Европа според индекса на възприятие на корупцията
Източник: Transparency International
Десетте най-корумпирани публични администрации в света са Етритрея, Сирия, Туркменистан, Йемен, Хаити, Гвинея-Бисау, Венецуела, Ирак, Либия, Ангола, Северен Судан, Судан, Афганистан, Северна Корея и Сомалия, като последните две държави са получили едва 8 точки.
Според анализаторите от Transparency International в 68% от държавите по света се сериозни проблеми с корупцията и дори половината от страните в групата на Г20 са сред тях. Те напомнят, че няма публична администрация по света, в която да не се наблюдават някакви нива на корупция.