България остава със стабилна перспектива, растежът на БВП за 2015 г. ще е 1,9%

01.10.2015 | 16:30
по статията работи: Десислава Маданска
Потребителското търсене остава ключова движеща сила за възстановяване на еврозоната
България остава със стабилна перспектива, растежът на БВП за 2015 г. ще е 1,9%
Снимка: Thinkstock/Guliver

Еврозоната остава в своето „златно време”, възползвайки се от по-ниските цени на енергията, по-конкурентния валутен курс и солидното търсене във Великобритания и САЩ. Това се посочва в есенното издание на Прогнозата за Еврозоната на EY (Ernst & Young). Очакванията са едновременно с повишаващото се доверие на бизнеса, разходите за инвестиции да се увеличат през 2016 година, стимулирайки растеж на БВП от 1,6% през тази година до 1,8% през 2016.

Потребителското търсене остава ключова движеща сила за възстановяването на еврозоната през втората половина на 2015 година. Ниските цени на петрола продължават да осигуряват ръст в доходите на домакинствата, а домакинствата от своя страна постепенно подобряват доверието си в трудовия пазар. Прогнозата очаква ръст на потребителските разходи от 1,7% през 2015 г., най-високото им ниво от 2007 година насам. С възстановяването на цените на енергията обаче, темпът на растеж на потребителските разходите се очаква да намалее до 1,4% през 2016 година и до 1,3% средно за периода 2017 - 2019 година.

Системните рискове, пред които е изправена еврозоната – широкообхватна финансова криза и дефлация – намаляват, докато неотдавнашното споразумение с Гърция предполага подновено желание за компромис от двете страни.

„След несигурността през лятото еврозоната бележи бавен, но стабилен растеж. Може да наблюдаваме едно стабилно цялостно възстановяване, а това означава, че с течение на времето условията ще се подобрят за всички в еврозоната. През следващите няколко години обаче, безработицата ще остана основен проблем. Нашето очакване е с напредъка на възстановяването процентът на безработица да бележи стабилен спад, но едва ли ще спадне под 10% преди 2019 година. Бизнесите, работещи в Европа, трябва да се аклиматизират към тази „нова нормална ситуация“ на бавен, но стабилен растеж в цялата еврозона”, казва Марк Отти, управляващ съдружник в EY за Европа, Близкия Изток, Индия и Африка.

По-слабото евро – приветствано облекчение за фирмите от еврозоната

През второто тримесечие на 2015 година износът на еврозоната отбеляза най-високият годишен процент на растеж от четири години насам, възползвайки се от по-слабото евро и по-бързия растеж в САЩ и Великобритания. Прогнозата очаква, че износът ще отбележи ръст от 4,8% през тази година, преди да се успокои до нива от 4% през 2016 година, а след това до 3,6% през 2017 година, и до 3,4% средно през периода 2017-19 година, със забавянето на растежа на напредналите икономики. В допълнение, прогнозите за растеж на износа са обект на по-висок риск от този, наблюдаван от известно време насам, в светлината на увеличаващата се несигурност относно забавянето на растежа в Китай и свързаните с това неотдавнашни колебания на финансовите пазари.

Капиталовите разходи ще играят все по-голяма роля за възстановяването 

В резултат от по-устойчивото потребителско и експортно търсене нормата на печалба за фирмите от еврозоната се подобрява, като са налице знаци, че това се отразява на капиталовите разходи. Прогнозата очаква общите капиталови инвестиции да отбележат растеж от 2,4% през 2016 година, значително по-бърз темп спрямо настоящата година, преди да отбележат допълнителен ръст до 2,8% през 2017 година, а след това до 2,6% средно през периода 2017-19 година.

Финансовите ограничения остават 

Предвид факта, че икономиката на еврозоната понастоящем е в процес на възстановяване, по-голямата част от работата по покриването на бюджетните дефицити ще се извърши чрез повишаването на данъчните приходи. Но като се има предвид степента, в която дълговата тежест за еврозоната се увеличи по време на годините на криза, Прогнозата очаква държавните разходи да останат ограничени още известно време. Прогнозата за еврозоната предвижда само умерен растеж на текущите държавни разходи от около 1% на година през периода 2015-19 година.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 31.12   406 г. – Германските племена вандали, свеби и алани преминават река Рейн и заемат Галия. 1600 г. – Английската кралица Елизабет I създава Източноиндийската...