България трябва да плати 10 милиона долара на скандално известния бизнесмен Гад Зееви по повод приватизационната сделка на авиокомпания "Балкан". Това е решението на Парижкия арбитражен съд.
По повод тази новина в писмо до министър-председателя Сергей Станишев и министъра на вътрешните работи Румен Петков от Конфедерацията на труда "Подкрепа" изразяват дълбоко възмущение и гняв.
"Във връзка с приватизацията на авиокомпанията в публичното пространство периодично се повдигат коментари, които обаче не доведоха до никакви реални резултати. При тази сделка не само бе ощетен националният интерес, но и споменатият приватизатор разпродаде всичко, което можеше да бъде продадено в страната и в чужбина, в това число и акциите на БГА "Балкан" в CITA. Приватизаторът изхвърли на улицата стотици висококвалифицирани работници, специалисти, стюардеси, пилоти и обрече на мизерно съществуване тях и техните семейства", посочват от синдикалната организация.
КТ "Подкрепа" многократно е повдигала въпроса и предоставяла документи по скандалната сделка не само на българските медии, но и на Министерство на вътрешните работи и на Върховна касационна прокуратура. До момента срещу наглите извършители на приватизационната сделка, а именно правителството на Иван Костов няма повдигнати никакви обвинения и не се води реално следствие по въпроса, допълват от синдиката.
От КТ "Подкрепа" считат, че в интерес на справедливостта би следвало дължимите от България 10 милиона долара да бъдат платени от бившия премиер Иван Костов и неговия екип. От конфедерацията на труда настояват премиерът Станишев да упражни цялото си влияние, за да може виновниците за скандалната приватизация на БГА "Балкан" да получат полагащото им се наказание.
Израелската фирма-купувач на авиокампания "Балкан" - "Гад Зееви", завежда дело срещу Агенцията по приватизация през 2001 година за 230 млн. долара. По информации от българската преса, причината е, че държавата не е върнала парите, които "Гад Зееви" е дал като кредити на българския авиопревозвач. През 2004 г. израелската фирма завежда втори иск за 70 милиона долара. В същото време България пък завежда иск за 50 милиона долара. Настоящото решение на Парижкия арбитражен съд е по иска за 70 милиона на израелската фирма. /Дарик радио