България отбелязва Деня на народните будители. Празникът се чества от 1909 г., когато за първи път в Пловдив отдават уважение към хората на духа. За общонационален празник в памет на заслужили българи, денят е обявен на 1 ноември 1923 г., с указ на цар Борис Трети.
През 1945 г. честването на празника е забранен. Но започва отново да се чества след решение на 36-то Народно събрание на 28 октомври 1992 г. Оттогава 1 ноември е обявен официално за Ден на народните будители и неприсъствен ден за всички учебни заведения в страната.
По традиция Денят на народните будители почита паметта и делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, които са запазили през вековете българското самосъзнание, духовните ценности на нацията и нейния морал.
Денят е и празник на българския учител.
По повод празника националният флаг ще бъде издигнат пред президентството и на церемонията ще присъства държавният глава Румен Радев. В 10 часа президентът ще приеме почетния строй на Националната гвардейска част, а след церемонията ще се срещне на "Дондуков" 2 с ръководители на институции в областта на науката, образованието, културата и изкуството. В 14 ч. Радев ще участва в тържественото събрание на Българската академия на науките и ще връчи наградите за млади и най-млади учени на БАН, съобщиха от администрацията на държавния глава.
Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий", която в предишни години организираше ден на отворените врати за празника, обяви, че днес няма да работи с читатели.
Същевременно празникът ще премине с политически и профсъюзни демонстрации. КТ "Подкрепа" организира протестно шествие с призив срещу "геноцида над работещите в науката". В шествието, в което ще се включат учени от БАН, ще тръгне в 11 ч. от централата на Академията и ще продължи по бул. "Цар Освободител", през Министерството на финансите и Министерския съвет, където ще бъдат връчени декларации, до Националната библиотека.
По-късно софийската организация на БСП организира "шествие с книга в ръка", което ще започне в 16.30 ч. от паметника на Иван Вазов и ще завърши в градината "Св. Климент Охридски".