Министерският съвет прие позицията на България за участие в заседанието на Европейския съвет, което ще се проведе на 22 и 23 март в Брюксел. Очаква се на него да бъдат приети заключения по Единния пазар, Европейския семестър, социални въпроси, търговията и Западните Балкани преди срещата на върха в София на 17 май.
В дневния ред на европейските лидери е включен и изборът на вицепрезидент на Европейската централна банка. Българското правителство подкрепя предложените насоки за заключения като съдържателни и навременни, отчитащи както приоритетите в законодателния дневен ред на Съюза, така и интересите на държавите-членки.
Одобрена беше и позицията на страната ни за заседанието на Европейския съвет във формата по чл. 50 от Договора за Европейския съюз. То ще се проведе на 23 март и на него държавните и правителствените ръководители на 27-те страни ще бъдат информирани за хода на преговорите с Обединеното кралство в контекста на Споразумението по оттегляне.
България разглежда предложения проект на Споразумение като основа за водене на преговори с британската страна, която включва ясни клаузи по всички въпроси, включително правата на гражданите и финансовите аспекти.
Преди дни Мишел Барние и Дейвид Дейвис – главните преговарящи съответно за ЕС и за Европейския съюз се споразумяха за преходния период, след напускането на Обединеното кралство, което се очаква на 31 март 2019 г.
Всички временни мерки за окончателното установяване на новите отношения трябва да приключат в рамките на 21 месеца след Брекзит – до 31 декември 2020 г. На тези заседания на Европейския съвет трябва да стане и ясно дали ще се състои срещата на върха между ЕС и Турция във Варна, планирана за 26 март.