Директорът "Програми в страните" в Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария Уилям Патън подписа втория за България голям грант по програмата за борба с туберкулозата. Това стана по време на пресконференцията в рамките на срещата на Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария за страните от източна Европа, предаде Агенция "Фокус". Грантът е за над 3,2 млн. евро за следващите 2 години.
Днешните програми са предназначени да увеличат ефективността в много от страните. България е лидер в региона, каза Патън. По думите му у нас особено успешно се внедряват грантове.
България е много силен участник в програмите. Тя е достигнала един национален стратегически подход, в който включва всички заинтересовани участници, добави той.
Бях много впечатлен от посветеността на правителството. Правителството и обществото са решени по най-добрия начин да осъществят програмите. Вие вече не сте смятани сред тези 100 най-бедни държави, които имат право да бъдат финансирани, така че един ден България ще продължи тези програми с вътрешни средства, заяви ресорният директор във фонда за борба със СПИН.
Д-р Тонка Върлева - директор на Програма "Превенция и контрол на ХИВ/СПИН" обясни, че България в момента изпълнява 2 програми, които се финансират със средства от Глобалния фонд. Със средствата по подписания днес грант по програмата за контрол на туберкулозата ще се подобри качеството и диагностиката на лечението на пациентите, допълни д-р Върлева. С помощта на това финансиране заболеваемостта в България трябва да стане 27 на 100 000 души до 2015 г. В момента заболеваемостта е 37 на 100 000 души. Годишно около 3000 души боледуват от туберкулоза в страната.
Предоставените над 3 млн. евро са за първите 2 години от изпълнението на програмата. Очаква се цялото финансиране за 5 години да е на стойност 9,5 млн. евро.
Това са средства за изпълнение на преки програми. Важно е навременното поставяне на диагнозата и участието на пациентите в лечението. Лечението на туберкулозата понякога продължава над 6
месеца, а на мултирезистентната туберкулоза - над 1 година, допълни д-р Върлева.
Тя обясни, че средствата, които предоставя Глобалния фонд за програмата по СПИН, са средства за работа сред уязвимите групи и за децентрализиране на системата за лечение на хората, живеещи с ХИВ и СПИН. С тези средства са изградени 4 нови сектора за лечение. По този грант се предоставят средства за лечение на опортюнистичните инфекции, които са 28 на брой при пациентите с ХИВ и СПИН. Министерството на здравеопазването има сключени договори с над 34 неправителствени организации.