Европейската комисия поиска от единадесет държави-членки, сред които и България, пълно транспониране на евродирктива за енергийната ефективност. За да направи това страната ни разполага с два месеца. Ако България не изпълни своите задължения, Брюксел може да реши да предяви иск пред Съда на ЕС и да поиска налагането на финансови санкции, съобщиха от ЕК.
Съгласно тази директива държавите от ЕС трябва да реализират икономии на енергия от 1 януари 2014 г. до 31 декември 2020 г. Те трябва да направят това чрез използване на схеми за задължения за енергийна ефективност и/или други целенасочени политически мерки за насърчаване на енергийната ефективност в домакинствата, промишлеността, сградите и транспорта. Директивата трябваше да бъде транспонирана в националното право до 5 юни 2014 г.
другите страни, получили ултиматум, са Белгия, Кипър, Чешката република, Испания, Финландия, Унгария, Литва, Люксембург, Полша и Португалия.
Директивата за енергийна ефективност беше приета през 2012 г. и предвижда пакет от законообвързващи мерки, които да помогнат на ЕС да постигне целите си за 20% енергийна ефективност до 2020 г. Според директивата всички страни-членки трябва да използват енергията по-ефикасно на всички степени от веригата от производството ѝ до финалната ѝ консумация.
Мерките предвиждат подобряване на ефикасността на отоплителните системи, поставяне на двойно остъкление, изолиране на таваните на сградите. Публичният сектор се задължава да купува само енергийно ефективни сгради, продукти и услуги. Ежегодно правителствата трябва да извършват реновиране с цел увеличаване на енергийната ефективност на 3% от недвижимата си собственост и др.