България е сред страните с най-голямо увеличение на разходите за заплащане на почасовия труд в Европейския съюз през първото тримесечие на 2012 г. Това сочат последните данни на европейската статистическа служба "Евростат".
Общият индекс на тези разходи се изчислява на базата на два компонента – разходи за заплати (wages & salaries) и други разходи (non-wage costs).
Страната ни заема първото място по растеж на заплащането на почасов труд с увеличение от 7,7% на годишна база. Повишението на показателя "други разходи" спрямо първите три месеца на 2011 г. е с 2,4%. Така общият ръст за страната ни (състоящ се от двата компнента) е в размер на 6,8%, с което тя се нарежда на второ място след Естония, която отчита 7,2% растеж.
Следват Австрия (с 5,3%) и Румъния (с 5,2%). Повишение в най-малък размер са регистрирали Люксембург и Кипър – съответно с 0,9% и с 1%. Страната-членка на ЕС с най-лош показател е Словения, където разходите за заплащане на почасовия труд са намалели с 1,2% на годишна база. Великобритания пък остава на същото ниво от предходната година.
С 2% са се повишили заплатите на почасовия труд в еврозоната и с 2,6% - другите разходи. Общият растеж е с 3,5% на годишна база. С 2,5% са се повишили общите разходи в индустрията, с 1,9% - в строителството и с 1,8% - в сферата на услугите.
Що се отнася до разходите по почасовото заплащане в целия ЕС, те са нараснали с 2,6%. Това се дължи на увеличението с 1,7% на заплатите и с 2,1% на другите разходи. В сферата на индустрията повишението на общите разходи е 2,7%, а в тези на строителството и на услугите – с по 1,4% спрямо първото тримесечие на миналата година.