През следващите 10 години ще бъдем свидетели на драматично развитие на вятърната енергетика в България, предрича Европейската асоциация по вятърна енергия (EWEA). В момента вятърните турбини за производство на енергия в страната са с мощност 330 мегавата, но до 2020 година мощностите ще бъдат над 3 хил. мегавата. Правителството планира 13,5% от енергията, потребявана в страната, да идва от вятъра.
Тези данни бяха изнесени по време на семинар за вятърната енергия, организиран от EWEA и Българската асоциация на производителите на екологична енергия. На нея участваха представители на индустрията, енергийни компании и представители на българското правителство.
„През последните две години България се превърна в един от най-бурно развиващите се пазари на вятърна енергия в световен мащаб. Ако темпът на изграждане на мощности се запази, страната ще бъде лидер в тази област в ЕС", изтъкна изпълнителният директор на EWEA Кристиан Кяер.
Европейската директива за енергетиката предвижда увеличаване на използваната енергия от възобновяеми ресурси до 2020 година. За България количеството на този тип енергия трябва да се повиши до 16% от общото, спрямо сегашните 9,4 на сто.
„Имаме добри предпоставки да изпълним тези цели", коментира Велизар Киряков, президент на Българската асоциация на производителите на екологична енергия. Той допълни, че можем да разчитаме и на приходи в размер на 15-20 млрд. лева, ако продаваме нашата еко-енергия на съседните страни, така че те да изпълнят изискванията на Европейския съюз.
Според данните на EWEA през 2008 година 36% от новоизградените енергийни мощности в ЕС са вятърни, следвани от въглищните, газовите и ядрените енергийни мощности. Средно по 20 вятърни турбини са били строени всеки работен ден на миналата година. Към края на 2008 година директно или индиректно в сектора работят над 160 хил. души, а инвестициите надхвърлят 11 млрд. евро.