На България са й необходими 60 нови лифта за развитие на устойчив туризъм в планините. Това изчисли депутатът от Патриотичния фронт Полина Карастоянова. Патриотичният фронт поиска обществено съгласие за ползване на планините и развитието на туризма, особено на зимните спортове.
Какви са аргументите? България разполага с 4 млн. хектара горски фонд, 13 природни парка, 89 резервата, 37 000 км. планински маршрути. София е единствената европейска столица, която има безценно природно богатство – Витоша, и може да предложи условия за целогодишен планински туризъм за всички жители и гости на града, каза Карастоянова.
Тя заяви, че от Патриотичния фронт са изключително разтревожени от факта, че няма обществено съгласие за това как да се използват планините в полза на обществото, за устойчивото развитие на туризма, за здравето на хората и опазването на околната среда.
„Това състояние показва, че институциите не са способни да решават въпросите, свързани с регламента и управлението на публичната собственост в туризма", коментира народният представител от ПФ.
Според Карастоянова въпросът дали да има втори лифт в Банско е въпрос може ли държавата да осигури изграждането на един лифт в устройството на една община в развитието на една структуроопределяща индустрия.
Какво показа прокурорското разследване в Банско
Одисеята около изграждането на нови писти в курорта Банско продължава вече няколко години и се развива при няколко поредни правителство, без да се стигне до решение. От едната страна на конфликта е фирмата „Юлен“, която заявява намерение да инвестира в разширяването на ски зоната в курорта с изграждането на нови писти. Ккато и живеещите в Банско и съседните селища хора, много от които са инвестирали в туристическа база и обекти и които искат районът да се развива, да става все по-привлекателен за туристите, за да има работа и доходи за местното население.
Срещу проекта са природозащитни организации, които алармираха за опасност от унищожаване на горите и необратими щети за природата заради заобикаляне и нарушаване на Закона за околната среда както от страна на фирмата, така и от държавната и общинската администрация. Най-активна в оспорването на бизнеспроекта безспорно е коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България".
Всичко за казуса около Банско може да прочетете в 3e-news.net