България се проваля в изпълнението на Стратегическия план за земеделие

15.10.2024 | 12:50
по статията работи: econ.bg
Според отчета на фонда изпълнението на директните плащания до средата на 2024 г. съставлява 66 на сто от бюджета на поставената от МЗХ цел. Вместо зарожените 1,5 милиарда лева за периода са преведени малко над 989 милиожна лев
България се проваля в изпълнението на Стратегическия план за земеделие
Снимка: agrozona.bg

От отчета на Държавен фонд „Земеделие“ за полугодието на 2024 г. се дава интересна информация за изпълнението на ангажиментите по Стратегичския план, от която се вижда, че по отношение на пазарните механизми и средствата от Европейския фонд за развитие на селските райони страната ни бележи изключително слаба усвояемост.

При пазарното подпомагане са изпълнени едва 27% от заложените в Стратегическия план средства – вместо заложените 119,5 милиона лева до стопаните реално са стигнали едва 32,19 млн. лв. Още по-ниска е усвояемостта на средствата от фонда за развитието на селските райони, където при заложени стойности за изпълнение от малко над един милиард лева за цялата 2024 г., към юли т.г. са изплатени само 21 процента, или 216,8 милиона лева.

Ще припомним, че според новото европейско законодателство, в случай, че дадена държава-членка не изпълни междинните си финансови цели на Стратегическия план, Европейската комисия е в правото си да намали или да отмени някои от бюджетите за подпомагане. Тези междинни финансови цели ще бъдат отчетени през 2025 година за всички държави в ЕС, затова е важно администрацията да се задейства още тази година, ако иска подпомагането да не бъде орязано.

Първата година от прилагането на новата ОСП е 2023 г., като една част от плащания бяха извършени през 2023, а по-голяма - през 2024 г. Затова и отчетът за полугодието говори за доста рехаво изпълнение на поетите ангажименти, а това е в ущърб на българските фермери.

Според отчета на фонда изпълнението на директните плащания до средата на 2024 г. съставлява 66 на сто от бюджета на поставената от МЗХ цел. Вместо зарожените 1,5 милиарда лева за периода са преведени малко над 989 милиожна лева. При преходната национална помощ това изпълнение е 55% от заложеното – вместо 129 милиона лева преведените средства са 70,545 млн. лв.

В същото време обаче при държавните помощи имаме изключително голямо превишение на заложения бюджет – с 249%. Вместо заложениет 160,3 милиона лева земеделските производители са получили 399,8 млн. лв., сочи отчетът за полугодието на тази година.

Ето какво е изпълнението и по други показатели, заложени за 2024 г. Ефектът при изпълнението на ПРСР 2014-2020 г., където по правилото N+3, е заложено, че през 2024 г. трябва да бъдат платени 870 милиона лева, за 6-те месеца на тази година са преведени 143,8 млн. лв. Данните са преди Еврокомисията да одобри поредното изменение на ПРСр, където отново беше одобрено прехвърляне на средства към подмерките 4.1 и 4.2, така че е възможно до края на годината страната ни да навакса огромното неусвояване на ПРСР.

По отношение на изпълнението на Стратегическия план, в частта подпомагане от Европейския фонд за развитие на селските райони, до средата на юли е трябвало да се платят 160 млн. лв., а за шестмесечието преведените средства са 73 млн. лв.

Доста слабо е изпълнението на оперативните програми за групите производители на плодове и зеленчуци, където бюдегтът е 2,5 млн. лв., а отпуснатите до юли средства са само 189 хил. лв.

Заложеният бюджет по интервенциите за мляко и млечни продукти, плодове и зеленчуци е 400 хил. лв., но досега по тях няма нинкави плащания.

При преструктурирането на винените лозя заложения за тази година бюджет е 24 млн. лв., но платените средства за полугодието са едва 438 хил. лв. Раздвижване има при инвестиционните проекти във лозаро-винарството, където целта е да се отпускат 19 милиона лева, а до средата на годината до сектора са стигнали само 2,44 млн. лв. Минимални суми са усвоени и при помощта за събиране на лозовата реколта на зелено – 41 хил. лв. при заложен бюджет от 7,9 млн. лв.

Нито лев обаче не е отпуснат досега за изпълнение на промоционални програми, където са заложени 6 млн. лв.

Рехав интерес е проявен и по Националната програма и интервенциите в сектор „Пчеларство“, където са заложени 10 млн. лв. за тази година, а към средета на годината са платени само 70 хил. лева.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 15.10   1014 г. – След смъртта на Самуил за цар на България е коронован синът му Гаврил Радомир. 1570 г. – Основан е град Пхенян – днешната столица на Северна...