Валутните резерви на България, Латвия и Беларус са недостатъчно големи, за да бъдат покрити дълговете им през тази година, предаде Bloomberg.
Оценка на Световната банка сочи, че през февруари размерът на краткосрочните дългове на България се е равнявал на 100% от резервите на страната ни, които тогава са били 16 млрд. долара. За Латвия размерът на краткосрочните дългове е бил 250% от резервите, а за Беларус – 290%.
„България, Беларус и Латвия нямат достатъчно резерви, за да покрият дълговете си през 2009 година. Разликата ще трябва да се покрие или от капитални потоци от официални източници, или чрез международно споразумение”, се казва в изявление на Световната банка.
Краткосрочните задължения на страните от Източна Европа през тази година включват над 280 млрд. долара. Евентуалните финансови дупки за региона се изчисляват на 102 млрд. долара или 3.7% от БВП. Най-уязвими са България и Латвия, защото там основната лихва е фиксирана и няма място за маневри, а краткосрочните частни задължения у нас са 13 млрд. евро. Въпреки това засега опасност за валутния борд няма, твърди Елизабет Андрю, анализатор от Nordea Bank. Според нея най-голямата заплаха за падане на валутния борд у нас е срив на прибалтийските държави, но след като вече е ясно, че Латвия ще получи следващия транш от МВФ, тази опасност не е непосредствена.
В Източна Европа единствено Русия може да се справи с товара посредством резервите си.