България се класира на 59-ма позиция в индекса на човешко развитие за 2015 г. на Организацията на обединените нации, спадайки с 1 място спрямо миналогодишното подреждане. Така страната се задържа във втората група държави с високо човешко развитие, като я делят 10 позиции от най-престижната група в подреждането – тази на страните с много високо човешко развитие, но въпреки това остава на последно място в класацията сред всички страни от Европейския съюз. Анализаторите подреждат отделните държави според представянето им по показатели като брутните национални приходи на глава от населението, образование (брой прекарани години в училище), продължителност на живота и грамотност.
Според изследователите от ООН средната продължителност на живота в страната е се е повишила от 73,65 на 74,2 години спрямо миналогодишното издание на доклада. Освен това се наблюдава и леко покачване на брутните национални приходи на глава от населението. През 2013 г. те са възлизали на 15 484,5 долара, показва изследването от 2014 г., докато през 2014 г. - годината, за която се анализират данните в тазгодишното издание на доклада за Индекса на човешкото развитие – те са нараснали до 15 596 долара, като анализаторите извършват измерванията си при цена на долара от 2011 г.
Данните на ООН показват, че от 98,4% от населението над 15 годишна възраст в България е грамотно, като грамотността не търпи промяна спрямо миналогодишното изследване. При населението на 25 и повече години грамотните са 98,1% от мъжете и 97,7% от жените. На тестовете за грамотност и способност за справяне с логически задачи, проведени през 2012 г., учениците в България на 15-годишна възраст са получили 436 точки за четене, 439 точки по математика и 446 точки на теста за науки, които ги поставя много далеч зад първенците в класацията – първенците от Хонконг са получили съответно 545, 561 и 555 точки.
Непосредствено преди България се подреждат Антигуа и Барбуда, Барбадос, Казахстан, Бахамите, Уругвай, Румъния, Оман и Русия, а след нея остават Палау, Панама, Малайзия, Мавриций, Сейшелите, Тринидад и Тобаго и Сърбия. Най-високата позиция в класацията, заемана от източноевропейска държава, е 25-тото място на Словения, а почти непосредствено след нея се класира и Гърция (29-то място). Хърватия и Черна гора също имат по-висок индекс на човешко развитие от България. Двете са класирани относително по-ниско от Гърция и Словения, съответно на 47-мо и 49-то място. Македония е най-ниско класираният съсед на България е Македония, която се намира на 81-ва позиция.
Челните 10 места по индекса на човешко развитие се заемат от: Норвегия, Австралия, Швейцария, Дания, Холандия, Германия, Ирландия, САЩ, Канада, Нова Зеландия и Сингапур, а на дъното остават Гвинея-Бисау, Мали, Мозамбик, Сиера Леоне, Гвинея, Буркина Фасо, Бурунди, Чад, Еритрея, ЦАР и Нигер.
Докладът за индекса на човешко развитие на ООН показва, че повече от 2 милиарда души са успели да се спасят от категорията ниско ниво на човешко развитие. Въпреки това все още има около 830 милиона работещи бедни. Според методологията на изследването като такива се определят хората, които живеят с по-малко от 2 долара на ден. Освен това по света има 200 милиона безработни, като 74 милиона от тях са младежи.