България ще участва със символична сума във финансовия пакет, който Европейският съюз (ЕС) ще предложи за борба с климатичните промени в най-бедните страни по света. Общия принос на 27-те страни от Евросъюза ще бъде 2,4 милиарда евро годишно, българският дял в него ще е 20 000 евро. Това е съобщил премиерът Бойко Борисов след края на заседанието на Европейския съвет, предаде БНР.
Българската вноска е най-малката сред 27-те и представлява 1/120 000 част от цялата годишна сума, която ЕС ще дава за екология на най-бедните страни в света. Заради българските 20 000 евро се е наложило дори прекъсване на заседанието на Европейския съвет за допълнителни консултации, съобщи премиерът Борисов.
Снощи той съобщи, че България ще даде пари за климата, когато й бъдат пуснати парите по еврофондовете и получи подкрепа за влизане в еврозоната. Днешното му решение въпреки финансовите си трудности България да подкрепи общите усилия, макар и символично, е било прието добре от европейските лидери, каза Борисов. По думите му дори Ангела Меркел и Гордън Браун го поздравили за това, че и нашата страна ще е съпричастна.
"Това, което успях да убедя колегите и те го разбраха и го приеха, е, че първо, ние искаме да бъдем солидарни, участваме активно, направили сме много и ще продължим да правим много след 2011 година, когато, надявам се, икономиката на страната е по-добре", заяви Борисов.
Парите, които ЕС като цяло ще даде до 2013 година, са общо 7,2 млрд. евро или по 2,4 млрд. евро годишно. С тях най-бедните страни в света ще трябва да започнат да ограничават вредните си емисии, както и да възстановяват вече нанесените на природата си щети. По този начин ЕС дава своя дял за решаването на глобалния климатичен проблем и както обяви и шведският премиер Фредерик Райнфелд очаква и останалите развити страни в света да направят същото.