България ще използва корейския опит за система за ранно предупреждение на криза в икономиката

07.01.2020 | 15:55
по статията работи: econ.bg
Споразумението за проекта беше подписано по време на официалното посещение на премиера на Република България в Сеул през 2019 г.
България ще използва корейския опит за система за ранно предупреждение на криза в икономиката
Снимка: Пресцентър на Министерство на икономиката

Заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов се срещна с експерти от корейската делегация, които участват в проект по Програмата на Република Корея за обмяна на знания в областта на разработването на система за ранно предупреждение на криза в икономиката. Споразумението за проекта беше подписано по време на официалното посещение на премиера на Република България в Сеул през 2019 г. 

Икономическият заместник-министър изтъкна, че българската икономика е в добра кондиция, като се очаква растеж от около 3,3% през следващите три години. По думите му след повишението на кредитния рейтинг от различни агенции през изминалата година България вече е в групата на развитите страни. „На трето място сме по финансова стабилност в ЕС по показателя държавен дълг съотнесен към БВП, като съвсем скоро се очаква да се придвижим и на първо място по този показател“, допълни той.

Проектът се осъществява съвместно с Икономическия институт на БАН, а резултатите от него ще бъдат използвани от Министерството на икономиката и други публични институции. Моделът ще включва общите макроикономически индикатори, както и секторите недвижими имоти, стоковите пазари и пазара на труда, като тези сектори имат множество свързани такива, а всяка промяна в тях може да даде представа за състоянието и развитието на цялата икономика.

Лъчезар Борисов подчерта, че българската икономика е отворена към световните пазари, и е пряко зависима от движението цените на енергийните ресурси, обменните курсове на валутите, лихвите и цените на тези пазари. В този смисъл наблюдението на тези индикатори е от съществено значение за нас. Ние ползваме като индикатор за ранно предупреждение изменението на макропоказателите на страните от Еврозоната и ЕС като цяло, тъй като близо 70% от нашия износ  е с тези страни.

„Приветстваме трансфера на корейския опит в тази област, който предвид настоящата бързо променяща се икономическа и геополитическа обстановка ще бъде от полза за навременното взимане на адекватни решения в полза на страната ни за превенция на кризисни ситуации в икономиката“, посочи Борисов.

От корейска страна изтъкнаха добрите отношения между двете страни и засилването на икономическите отношения, особено след визитата на българския премиер през миналата година, като посочиха че търговията се увеличава с над 50% само за 2019 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...