България ще има постоянен селскостопански павилион в Москва

02.12.2009 | 15:32
по статията работи:
Той ще се намира на територията на Международния изложбен център в руската столица
България ще има постоянен селскостопански павилион в Москва

Една от приоритетните мерки на българското правителство е осъществяване на проактивна експортна политика с цел разширяване на съществуващите пазари и връщане на традиционните български продукти на пазарните ниши. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров по време на откриването на Кръгла маса тема "Дългосрочно представяне на българските продукти на руския пазар".

Днешната кръгла маса е поредното доказателство за готовността и желанието на България и Русия да активизират двустранното сътрудничество, подчерта зам.-министър Димитров. Във връзка с предстоящото на 10 декември 13-то заседание на Българо-руската комисия за търговско-икономическо и научно-техническо сътрудничество, бе важно да се съберем и да обсъдим с представители на бизнеса Проекта за Създаване на постоянен национален павилион на територията на Международния изложбен център в Москва. Създаването на национален павилион ще подпомогне възстановяването на позициите на традиционните български продукти на територията на Руската федерация, каза още зам.-министър Димитров.

Със създаването на целогодишна представителна изложба на български традиционни земеделски и хранителни продукти ще се допълни комплексът от правителствени мерки за подпомагане на българските производители в условия на световна криза и за насърчаване на интернационализацията на българските експортноориентирани сектори, заявяват от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.

В рамките на постоянния национален павилион ще бъдат създадени отделни секторни експозиции, всяка от които ще се състои от фирмени щандове на фирмите от съответния сектор. На всяка фирма ще бъдат предоставени около 15 кв.м. Отделните секторни експозиции ще заемат следните площи: вина - 300 кв.м. минимум, месни продукти - 150 кв.м. минимум, млечни продукти - 150 кв.м. минимум, консерви- 45 кв.м. минимум, етерично-маслени - 50 кв.м. минимум и тютюневи изделия - 45 кв.м. минимум.

Външнотърговкият стокообмен на България, насочен към Руската федерация за 2008 г. е 10,2%. Износът на България за Русия се е увеличил с 51%, а вносът с 46%, показват данните. През изминалата година 62% от износа на вино също е експортно ориентиран към руските пазари. В Русия традиционно се реализират български плодово-зеленчукови консерви, месни и млечни продукти, тютюневи изделия и етеречни масла.

Oт руска страна на днешната среща присъства Михаил Любосердов - съветник по земеделските въпроси от Министерство на селското стопанство на Руската федерация.

От страна на бизнеса взеха участие представители на хранително-вкусовата промишленост - сектори винопроизводство, месопреработване, млекопреработване, консервна промишленост, етерично-маслени култури и тютюни.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....