Страната ни трябва да се подготвя за българското председателство на Съвета на Европейския съюз през втората половина на 2018 година. Това заяви в Народното събрание премиерът Бойко Борисов. Той представи доклад за развитието на приоритетите за България при завършилото датско и сегашното кипърско председателство на Общността, информира БНР.
През първите 6 месеца на годината са проведени интензивни преговори по ключовите теми на ЕС - финансовата рамка, развитието на кохезионната политика и селскостопанската политика, отчете премиерът. Той добави: "Датското председателство постигна голям напредък по тях".
По време на кипърското председателство са очертани 4 основни приоритети за следващите 6 месеца – по-ефективна и устойчива Европа, по-добри възможности на база на икономическия растеж, Европа с лице към гражданите и по-близка до своите съседи. Премиерът Борисов коментира: "Така формулираните приоритети изцяло съответстват и на поставените от нас цели, а именно насърчаване и прилагане на по-ефективни политики за по-добро управление, справящо се с несигурността и нестабилността, причинени от финансовата криза, подобряване на рамката за икономическо управление, засилване на бюджетния контрол, което да гарантира фискална стабилност и други. Всички те са декларирани многократно в официалните ни позиции и подробно са описани в доклада".
От "Коалиция за България" заявиха, че докладът е формален и не защитава еднозначно българските интереси. От "Атака" коментираха, че е трябвало да има предоговорка в селскостопанските квоти, както и за III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй".
Критики към кабинета отправи депутатът от "Коалиция за България Пламен Орешарски. По думите му, въпреки, че страната е член на ЕС вече шеста година, при това преобладаващата част от това време при управлението на ГЕРБ, нито един от приоритетите не е реализиран, информира bTV. Бившият министър добави: "Провали се широко прокламираното членство в ERM II и Шенген. Нашата страна не стартира добре при усвояване на еврофондовете, но все пак, заемахме средните места по този показател в ЕС, а сега сме на едно от последните”.
Според социалиста съществува реална опасност да загубим заделените за България средства