България ще пострада най-много в ЕС при газова криза в Украйна

19.03.2015 | 17:30
по статията работи: econ.bg
Европа е подобрила сигурността на доставките от 2009 г. насам, показва проучване
България ще пострада най-много в ЕС при газова криза в Украйна
Снимка: Sxc.hu

От всички държави-членки на Европейския съюз (ЕС) България ще пострада най-много при евентуална газова криза в Украйна, подобна на тази от 2009 г. Това става ясно от данните на ново проучване на Института за енергийна икономика към Университета в Кьолн, цитирано от „Евроактив“.

В документа се посочва, че като цяло Европа е много по-добре подготвена да се справи при евентуално спиране на транзита на синьо гориво през Украйна. Резултатите от него показват, че сигурността на доставките на природен газ сериозно се е подобрила от 2009 г. насам, когато част от Европа остана на студено през зимата заради спор между Киев и Москва.

В документа е записано още, че зависимостта на държавите-членки от транзита на ресурса през Украйна е много по-малка с изключение на този за България, Унгария, Австрия, Словакия и Чехия.

Според данните от проучването има няколко фактора, които са допринесли за засилване на сигурността на доставките на синьо гориво. На първо място сред тях е заниженото търсене на ресурса в ЕС през последните пет години.

Като друга причина в документа се посочва по-лесният достъп до алтернативни източници на газ. В това число влизат доставките от Русия по газопровода „Северен поток“, както и тези на втечнен природен газ и резерви.

В доклада се посочва още, че през последните пет години има развитие по отношение на трансграничните връзки в ЕС. Това позволява доставянето на природен газ за Стария континент в случай на криза.

При подобни резултати за България отново изниква въпросът за подобряване на сигурността на доставките за България, както и за изграждането на интерконекторните връзки със съседните държави. По време на среща с енергийния министър Теменужка Петкова във вторник (17 март), зам.-председателят на ЕК Марош Шефчович заяви, че Комисията подкрепя реализацията на газовата връзка между България и Гърция. По неговите думи проектът е важен както за България, така и за целия ЕС. 

По време на разговорите Шевчович и Петкова обсъдиха проекта за интерконектора към Гърция като част от инфраструктурата на Южния газов коридор. По думите на енергийния министър правителството у нас е предприело всички мерки за ускоряване реализацията на газовата връзка.

Тя припомни, че в бюджета за тази година Министерският съвет предвиди държавна гаранция от 80 млн. евро за интерконектора, което е допълнителен израз на усилията ни за ускореното му изграждане и влизане в експлоатация. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 25.03   708 г. – Константин е избран за папа. 717 г. – Лъв III е коронясан за византийски император. 1306 г. – Робърт Брус става крал на Шотландия. 1655 г....