Възможността за изграждане на съвместна индустриална зона между България и Китай се очаква да бъде водеща тема на разговорите на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков с Джао Хунджу, председател на провинциалното събрание на народните представители в една от водещите провинции на Китай - Джъдзян. Министър Трайков заминава за Китай начело на официална българска делегация по повод националния ден на България на ЕКСПО 2010 в Шанхай, съобщи пресцентърът на икономическото ведомство.
От 1 април до 31 октомври, представители на 192 държави разкриват в Шанхай своите идеи за бъдещето на града. Основната тема на изложението е „По-съвършен град, по-добър живот". Организаторите очакват минимум 70 милиона посетители по време на шестте месеца на изложението. След закриването му площадката на ЕКСПО с площ от 5.28 кв. км ще се превърне в първия „зелен дроб" на Шанхай като парк и залесена площ.
България се представя на ЕКСПО 2010 с изложбена площ от 324 кв. м. в общ Европейски павилион. Темата на българското национално участие е „Град със споделено наследство". „Срещата" на времената в културното пространство на българския град и ролята на историята в структурирането на неговото бъдеще е водеща линия в концепцията на българското представяне. Ключов елемент в него е комбинирането на историческото и културното наследство с представянето на съвременния начин на живот на хората в българския град.
По време на визитата си в Шанхай министър Трайков ще обсъди търговско-икономическите отношения между България и Китай с министъра на търговията Чен Дъмин. По време на срещата със заместник-кмета на Шанхай по международно сътрудничество и инвестиции Тан Дъдзие ще бъдат обсъдени перспективите за сътрудничество между България и Китай в областта на електрониката и електротехниката, информационните технологии, текстила, автомобилостроенето, инфраструктурното строителство, хранително-вкусовата промишленост и селското стопанство.
Двамата ще разговарят и за възможностите Китайската банка за развитие да финансира инвестиции в България в областта на ВЕИ и ядрената енергетика.
В рамките на посещението в Шанхай министър Трайков и Дзин Юнхуей, генерален директор на Департамента по търговия на провинция Джъдзян, ще подпишат Меморандум за сътрудничество между двете ведомства.
Очаква се министър Трайков да разговаря и с представители на водещи китайски компании, сред които „Хуавей Технолоджис", China Datang Corporation, KSM Dongfang - Changchun, Beijing Feiyashi Technology Development Co и други. Интерес за България представлява политиката на Китай по отношение развитието на нискокарбонова енергетика, която се основава на нови чисти въглищни технологии, както и ядрената енергетиката, като източник на беземисионна енергия. По време на посещението си в Китай министър Трайков ще разговаря и с представители на българската бизнес общност в Пекин.
Стокообменът ни с Китай е на стойност 793 млн. долара (2009 г.) с отрицателно салдо за България - внос за 628.8 млн. долара и износ за 164.6 млн. долара
България изнася за Китай метали, оборудване за металургичната промишленост, химически продукти. Структурата на вноса е разнообразна- внасят се основно електротехнически уреди, радиоапаратура, части за автомобили, обработени зеленчуци, обувки, ориз, играчки и др.
По данни на БНБ, общият обем на китайските инвестиции в България към края на 2009 г. възлиза на 10,5 млн. евро. Като цяло българските инвестиции в китайската икономика също са символични и към края на 2008 г.са на стойност 0.8 млн. евро.