Министерският съвет одобри стартирането на конкурсна процедура за издаване на разрешение за търсене и проучване на нефт и природен газ в площта „Блок 1-23 Света Марина“ (1,612 кв. км). Тя е разположена в континенталния шелф и изключителната икономическа зона на България в Черно море.
Разрешението за извършване на проучванията ще бъде за срок от 5 години, като целта е чрез нови геоложки концепции и технологии да се изберат подходящи обекти за търсено сондиране.
Решението ще бъде обнародвано в „Държавен вестник” и в „Официален вестник” на Европейския съюз.
Припомняме ви, че на 10 октомври миналата година правителството прие решение за откриването на конкурсна процедура за издаване на разрешение за търсене и проучване на нефт и природен газ в „Блок 1-22 Терес”. Територията се намира в изключителната икономическа зона на България в дълбоките води на Черно море и е с площ 4032 кв. км.
Разрешението за търсене и проучване ще бъде за срок от 5 години. В случай на търговско откритие титулярът на разрешението ще бъде определен пряко за концесионер за добив.
Преди това на 29 август миналата година министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев подписа договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в „Блок 1-21 Хан Аспарух“ в дълбоко Черно море с консорциума "Тотал Е&П България" Б.В", в който влизат освен френската фирма Total, също австрийската OMV и испанската Repsol. Церемонията се състоя в Министерския съвет в присъствието на премиера Бойко Борисов. От френска страна споразумението беше подписано от Патрик Плуен, представител на консорциума.
Първоначалните данни сочат значителен потенциал за добив както на природен газ, така и на нефт. В румънски териториални води вече бяха открити между 40 и 80 млрд. куб. метра газ, а нашият блок е три пъти по-голям. По този начин министърът мотивира очакванията за значителни количества нефт и газ в „Блок Хан Аспарух“. Той допълни: "С подписването на договора за проучване и търсене на нефт и газ в дълбоко Черно море "Блок 1-21 в Хан Аспарух" от днес започваме да ковем българската енергийна независимост".
С друго решение от днес с 36 месеца беше удължен срокът на разрешението за търсене и проучване на нефт и газ в площта „Блок 1-4 Каварна”. В този период титулярът на разрешението – „Проучване и добив на нефт и газ” АД, ще направи оценка на регистрираното геоложко откритие чрез прокарване на допълнителни сондажи. За изпълнение на работната програма се очаква да бъдат инвестирани до 3 320 000 евро, информира пресцентърът на МС.